Do Polski przyjechało o 7 proc. mniej turtystów

opublikowano: 03-03-2003, 16:29

W ubiegłym roku do Polski przyjechało prawie 14 mln zagranicznych turystów. Było ich o blisko 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według danych Instytutu Turystyki, spadek liczby odwiedzin turystów traci dynamikę. Dwa lata temu był dwukrotnie większy. Dr Krzysztof Łopaciński uważa, że powodem zmniejszana się liczby turystów odwiedzających nasz kraj to naturalny proces po wzroście zainteresowania Polską w latach 90. Podkreślił także, że również ceny nie są dla turystów zagranicznych tak atrakcyjne jak to było jeszcze niedawno.

Łopaciński spodziewa się w 2003 r. niewielkiego wzrostu liczby zagranicznych przyjazdów do Polski. Powodem będzie m.in. bliskie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Instytut Turystyki oszacował ubiegłoroczne przychody z tytułu przyjazdów turystów na 2,8 mld USD. Oznacza to 3,7 proc. spadek w skali roku. Kwota ta stanowi jednak ponad 62 proc. wpływów od cudzoziemców. Pozostałe pochodzą od odwiedzających tzw. jednodniowych.

W ubiegłym roku najwięcej do Polski przyjechało turystów z Niemiec (4,1 mln), Ukrainy (2,9 mln), Białorusi (1,7 mln), Rosji (940 tys.) i Litwy (840 tys.).

Liczba Niemców odwiedzających Polskę spadła o 5,5 proc., co wiązać można z wzrostem w naszym kraju cen.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Do Polski przyjechało o 7 proc. mniej turtystów