Czytasz dzięki

Do Polski zawitało IT z Zielonej Wyspy

itWorks ściągnął nad Wisłę irlandzką firmę vCloud.ie. Duet chce zamieszać na polskim rynku data center.

Irlandzkie firmy rzadko decydują się na inwestowanie w Polsce. Jednym z wyjątków jest działający na rynku rozwiązań chmurowych vCloud. ie. Firma, która ma siedzibę w położonym 50 km na zachód od Dublina hrabstwie Kildare, otworzyła oddział w Warszawie. Nad Wisłę ściągnąłją itWorks — spółka informatyczna z grupy Enterprise Investors. Obie firmy działające na rynku centrów danych zamierzają wspólnie starać się o klientów.

— Rekrutujemy pracowników, by aktywnie wspierać naszego polskiego partnera — mówi Anis Jendoubi, szef polskiego oddziału vCloud.ie.

Skromne plany

Dla założonego osiem lat temu vCloud.ie wejście na polski rynek jest pierwszą inwestycją zagraniczną w krótkiej historii firmy. Plany są na razie skromne.Początkowo Irlandczycy planują zatrudnić w Warszawie 15 osób. Liczba zatrudnionych będzie rosnąć wraz z rozwojem biznesu w Polsce. vCloud.ie i itWorks podpisały umowę o partnerstwie.

Przewiduje ona wprowadzenie na rynek data center nowej usługi: DRaaS. Pod tym skrótem kryje się usługa utrzymywania ciągłości działalności firmy w przypadku awarii jej systemów IT. Ma być świadczona za pośrednictwem katowickiego data center itWorks. To jeden z największych tego typu ośrodków w Polsce.

Powierzchnia jego serwerowni wynosi ponad 2,2 tys. mkw. Krzysztof Zawada, dyrektor handlowy spółki itWorks, uważa, że nowa usługa pozwoli uzyskać przewagę nad konkurencją. Choć podobne usługi można spotkać na rynku, to żadna z nich nie jest oferowana z polskich centrów danych. — Nie mamy czegoś takiego, chyba że to inna nazwa zapasowego ośrodka data center. Wygląda na to, że nie jest to zwyczajny backup, ale też zapasowe środowisko pracy na wypadek awarii — usłyszeliśmy od jednego z polskich konkurentów.

Kolejna inicjatywa

Partnerstwo z firmą z Zielonej Wyspy nie jest jedyną nową inicjatywą spółki itWorks. W czerwcu poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z 3S, katowicką firmą IT. Jest to jeden z większych dostawców na polskim rynku usług związanych z data center, który posiada własną sieć światłowodów o długości ponad 2,5 tys. km. Od maja obie firmy mają wspólnego właściciela. Jest nim fundusz Enterprise Investors, który za 76 proc. akcji 3S wyłożył 86 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane