Do poniedziałku oszczędzisz na podatku

Sesja 23 grudnia będzie ostatnią, na której zawarte transakcje inwestorzy będą mogli uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2019 r.

To ostatnia okazja, by zaoszczędzić na najbliższym rozliczeniu z fiskusem. Jeśli zmierzamy do zamknięcia roku zyskiem kapitałowym, sposobem na zmniejszenie zobowiązania podatkowego może być pozbycie się części akcji, na których notujemy stratę (jeśli nie jesteśmy pewni wyniku, możemy poprosić brokera o nieodpłatną prognozę podatkową).

Zamknięcie pozycji, które są pod kreską, z jednej strony może być dobrą okazją do wyjścia z nietrafionych inwestycji. Z drugiej jednak strony — właśnie za sprawą transakcji obliczonych na obniżenie zobowiązań podatkowych — wzmożona presja podaży na papierach spółek z ujemnymi stopami zwrotu może skutkować ich niższymi pod koniec roku notowaniami i odbiciem kursów na sesjach, których zeznanie za bieżący rok nie będzie już obejmować. Tymczasem w przypadku wykazywanej straty mamy wybór pomiędzy pozostawieniem jej do rozliczenia w następnych latach (nie płaci się wówczas podatku, jednak w kolejnym roku od dochodu będzie można odliczyć jedynie połowę wartości straty, z resztą trzeba będzie zaczekać przynajmniej jeszcze rok) lub realizacją zysku na lokatach, na których jesteśmy na plusie. Jeśli wówczas dochód wypadnie tylko lekko poniżej zera, to mamy szansę — przy zerowym podatku za 2019 r. — także na obniżenie zobowiązań w przyszłorocznym rozliczeniu.

Innym ważnym z punktu widzenia podatków terminem będzie 31 grudnia — to ostatni dzień, kiedy można wykorzystaćtegoroczny limit wpłat na oferujące preferencje podatkowe konta IKE oraz IKZE. W przypadku IKE wynosi on 14 295 zł, w przypadku IKZE — 5718 zł.

19 proc. Tyle wynosi w Polsce stawka podatku od zysków kapitałowych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu