Do strefy euro trzeba wejść szybko

Lesław Kretowicz
14-06-2002, 00:00

Polska droga do euro będzie bardzo skomplikowanym procesem. Spełnienie warunków konwergencji utrudnia bardzo zła kombinacja polityki fiskalnej i monetarnej.

Paneliści dyskutujący na seminarium zorganizowanym przez BPH PBK na temat polskiej drogi do euro byli zgodni, że jest to bardzo skomplikowany i trudny proces. Przedstwiciele rządu, Rady Polityki Pieniężnej, prezydenta oraz niezależny ekonomista uznali, że przystąpienie do wspólnego systemu walutowego powinno nastąpić w najszybszym możliwym terminie. Polsce powinno być łatwiej, przekonywał Krzysztof Rybiński, główny ekonomista BPH PBK, ponieważ idziemy wytyczoną już ścieżką i możemy wykorzystać doświadczenia innych krajów. Jego zdaniem, spełnienie kryteriów z Maastricht, czyli stabilizacja finansów publicznych, niska inflacja oraz poziom stóp procentowych na poziomie unijnym, są realne do spełnienia. Wymagają jednak bardzo dużej dyscypliny w polityce fiskalnej i monetarnej, a także ścisłej współpracy decydentów.

Jarosław Pietras, podsekretarz stanu w UE, przypomniał, że wstąpienie do Eurolandu nie wiąże się tylko z korzyściami — Polska nałoży na siebie także obowiązki, skutkujące wzrostem wydatków z budżetu nawet o 10 proc. Bardzo trudno będzie utrzymać w ryzach budżet obciążony dodatkowymi wydatkami m.in. na wpłatę składki do unijnej kasy, koszty dostosowawcze oraz współfinansowanie inwestycji z funduszy UE. Kłopoty mogą pojawić się także w przypadku absorbcji unijnych pieniędzy.

Także Witold Orłowski, doradca prezydenta, oraz Jerzy Pruski, członek RPP, są zwolennikami szybkiego wstąpienia do strefy euro. Podkreślali kłopoty ze spełnieniem wszystkich kryteriów narzuconych przez UE, a także konieczność utrwalenia odniesionych już sukcesów.

Ich zdaniem, bardzo istotnym czynnikiem, ugruntowującym pozytywną opinię o naszym kraju, byłaby dobra współpraca i porozumienie pomiędzy rządem a RPP i NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Do strefy euro trzeba wejść szybko