Do zakończenia stagnacji brakuje niewiele

Warszawska giełda wchodzi w czwarty rok stagnacji, wynika z analizy Wskaźnika Czterech Segmentów, opracowanego przez „PB”.

Od 37 miesięcy wahania utworzonego przez „PB” Wskaźnika Czterech Segmentów nie przekraczają wąskiego zakresu 19 proc. Indeks bazuje w równej mierze na notowaniach czterech segmentów spółek: z indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 oraz emitentów nieuwzględnionych w tych indeksach, których zachowanie przybliżyliśmy, wykorzystując indeks cenowy GPW. Tak wąski zakres wahań to prawdziwy marazm — dla porównania w ostatnich 5 latach zakres wahań wskaźnika wynosił trzykrotnie więcej niż w ciągu trzech lat, bo 56 proc., a w ostatnich 10 latach aż 13-krotnie więcej, bo 244 proc.

Poszczególne segmenty spółek notowały w ostatnich trzech latach wyraźne wahania — w okresie kryzysu ukraińskiego sWIG80 stracił od szczytu do dna ponad jedną czwartą wartości,polityczna bessa odchudziła WIG20 po uwzględnieniu dywidend o jedną trzecią, a od końca 2014 r. dający przybliżenie zachowania spółek spoza głównych indeksów indeks cenowy wzrósł do dzisiaj o 41 proc. Jednak mimo tych wahań warszawska giełda jako całość weszła w czwarty rok stagnacji, wynika z zachowania Wskaźnika Czterech Segmentów.

Taka stagnacja z jednej strony oznacza, że ryzyko związane z inwestowaniem w akcje spadło (zakup portfela akcji złożonych w równych częściach z blue chipów, dużych, średnich i najmniejszych spółek nie mógł w ostatnich trzech latach przynieść strat większych niż kilkanaście procent, nawet jeśli kupiło się go na szczycie koniunktury), z drugiej zaś może być zapowiedzią mocniejszego wybicia.

O wybiciu wskaźnika w górę świadczyć będzie przełamanie przez niego szczytu z maja 2015 r., do którego brakuje zwyżki zaledwie o 0,4 proc. Jeśli takie wybicie się nie powiedzie, Wskaźnikowi Czterech Segmentów będzie groziło zejście do dolnego ograniczenia zakresu wahań, czyli przecena o około 16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu