Dobra energia przede wszystkim

Izabela Tadra
opublikowano: 2007-11-26 00:00

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin niemal od pół wieku wciąż się rozwija i dba o wdrażanie rozwiązań mających chronić środowisko naturalne.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej, otrzymywanej z węgla brunatnego. Aż 12 procent polskiego prądu płynie właśnie z elektrowni PAK.

Prywatyzacja i inwestycje

Elektrownie wchodzące w skład spółki wybudowane zostały w latach 1958-74. W kwietniu 1970 roku połączone zostały pod wspólną nazwą Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W grudniu 1994 r., decyzją ówczesnego ministra przemysłu i handlu, państwowe przedsiębiorstwo ZE PAK przekształcone zostało w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa.

W marcu 1999 r., w wyniku trwającego cztery lata procesu prywatyzacyjnego, inwestorem strategicznym został Elektrim, który podwyższył kapitał akcyjny spółki, jednocześnie uzyskując w ten sposób około 39 procent akcji. Pozostały kapitał akcyjny podzielony został pomiędzy skarb państwa — 50 proc. i pracowników — około 10 proc.

W marcu 2005 r. przyjęto strategię rozwoju spółki na lata 2005-20. Jej priorytetem jest przygotowanie i realizacja bloku energetycznego dla Elektrowni Pątnów. Ma on zostać oddany do użytku tuż przed końcem 2007 r.

— To będzie największy w Polsce blok energetyczny opalany węglem brunatnym. Będzie miał moc 464 MW i spełni najostrzejsze normy w zakresie ochrony środowiska. Charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną, oraz dyspozycyjnością w okresie gwarancyjnym — tłumaczy Katarzyna Muszkat, prezes ZE PAK.

Pracodawca w regionie

Na liście priorytetów jest również m.in. wydłużenie żywotności czterech bloków energetycznych w Elektrowni Pątnów I oraz przystosowanie ZE PAK do spełnienia przyszłych, zaostrzonych wymagań ekologicznych. W 2005 roku spółka otrzymała rozszerzenie posiadanej koncesji o możliwość produkcji opartej na zielonej energii przez współspalanie biomasy. Wciąż trwają prace przy budowie dwóch instalacji odsiarczania spalin. Termin oddania ich do eksploatacji ustalony jest na grudzień 2007 roku.

— Jako jedno z czołowych przedsiębiorstw w Wielkopolsce, jesteśmy firmą dającą miejsca pracy lokalnej społeczności oraz duże możliwości rozwoju regionowi. Energetycy konińsko-tureckiego sektora paliwowo-energetycznego czują się zaszczyceni wyróżnieniem, jako jedyny producent energii elektrycznej w tym szlachetnym gronie laureatów — mówi Katarzyna Muszkat, prezes zarządu spółki. l

Wielkopolskie

Miejsce Nazwa Zdobyte punkty

1 Bols 61

1 Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin 61

3 Przedsiębiorstwo Handlowo- -Usługowo-Produkcyjne Andrzej Szeszycki 56

4 Kompania Piwowarska 46

5 Amica Wronki 45

6 Inter Groclin Trading 42

6 Solaris Bus & Coach 42

6 Wrigley Poland 42

9 Hochland Polska 38

 9 Volkswagen Poznań 38

11 Philips Lighting Poland 36

12 Glaxosmithkline Pharmaceuticals 33

13 Enea 32

14 Skoda Auto Polska 27

14 Man Star Trucks & Buses 27

16 Kulczyk Tradex 25

17 Imperial Tobacco Polska 24

17 Pfeifer & Langen Polska 24

19 Wielkopolska Spółka Gazownictwa 22

19 Bridgestone Poznań 22

21 Mahle Polska 21

22 KDWT 19

23 Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie 17

24 Aluminium Konin - Impexmetal 14

25 Kimball Electronics Poland 3

Izabela Tadra

Możesz zainteresować się również: