Czytasz dzięki

Dobra passa na stołecznym rynku biurowym

opublikowano: 31-12-2013, 00:00

Rozwój rynku biurowego w stolicy nabiera tempa. Potrwa to jeszcze przynajmniej kilka lat. Według raportu firmy Savills, w Warszawie trwa budowa 47 biurowców o łącznej powierzchni 672 mln mkw.

— Rosną liczba i tempo inwestycji w stolicy. Powierzchnia biur w Warszawie może wzrosnąć do końca 2016 r. aż do 5 mln mkw. Będzie to skok o 1 mln mkw. w trzy lata — mówi Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowych Savills.

Centrum ucieka na zachód

W trzecim kwartale 2013 r. na stołecznym rynku pojawiło się 94 tys. mkw. biur. Według analityków z Jones Lang LaSalle, w całym mijającym roku 2013 podaż wyniesie 320 tys. mkw.

— Warszawa pozostaje jednym z najaktywniejszych rynków biurowych w Europie Środkowej i Wschodniej — twierdzi Anna Kot, dyrektor działu najmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy w Jones Lang LaSalle.

Najważniejszymi kompleksami oddanymi w trzecim i czwartym kwartale są Miasteczko Orange (43,7 tys. mkw.), Plac Unii (41,3 tys. mkw.) i Wola Center (27,6 tys. mkw.). Trwa budowa kolejnej części Warsaw Spire, w której znajdzie się 100 tys. mkw. biur. Wśród największych powstających biurowców są też Q22 (52,9 tys. mkw.) i Eurocentrum (40 tys. mkw.). Według doradców z Savills, tak duża liczba nowych biurowców i wciąż rosnące zapotrzebowanie sprawiają, że centrum Warszawy będzie się powoli przesuwało na zachód w kierunku ulicy Towarowej i ronda Daszyńskiego.

Głównie przedłużenia

W pierwszej połowie 2013 r. w stolicy wynajęto 518 tys. mkw. biur. W trzecim kwartale podpisanoumowy dotyczące 184,6 tys. mkw. Szacuje się, że pod koniec roku w Warszawie będzie łącznie 650 tys. mkw. wynajętych biur. Koszt najmu nowego biura w centrum stolicy wynosi 22-24 euro za mkw. miesięcznie. Natomiast poza nim, chociażby na Mokotowie, 14,5-14,75 euro. Czynsze za najbardziej prestiżowe biura w Warszawie należą do najwyższych w Europie, choć i tak maleją dzięki coraz większej konkurencji na rynku.

— W związku z rosnącą aktywnością dużych najemców poszukujących biur większych niż 10 tys. mkw. możemy oczekiwać, że wkrótce zostaną podpisane dłuższe umowy najmu, nawet na 10 lat — przewiduje Dorota Ejsmont, zastępca dyrektora w dziale powierzchni biurowych Savills. Według danych przedstawionych przez Savills, 30 proc. podpisanych umów dotyczyło przedłużenia najmu. Liczba nowych firm, które otwierają pierwsze biuro w stolicy, jest niższa niż kilka lat temu.

Duży popyt nie pomoże

Szacuje się, że w nadchodzącym roku podaż wyniesie 342,4 tys. mkw. Na 2014 r. zaplanowano oddanie m.in. dwóch faz kompleksu Eurocentrum (40 tys. mkw.) oraz części A Gdańskiego Business Center (29,7 tys. mkw.).

— Nawet wysoki popyt nie pomoże w zapełnieniu tylu niedawno zbudowanych biur, dlatego spodziewamy się dalszego wzrostu wskaźnika pustostanów — komentuje Anna Kot. Analitycy przewidują, że ilość powierzchni niewynajętej na koniec 2013 r. wyniesie 10,1 proc. W nadchodzącym roku podaż urośnie do 342,4 tys. mkw., a poziom pustostanów do 11,6 proc. W 2015 r. może on wynieść nawet 12,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane