Dobra passa podtrzymana

opublikowano: 13-06-2017, 22:00

Wartość sprzedaży netto funduszy detalicznych czwarty miesiąc z rzędu utrzymała się powyżej 1 mld zł — wynika z szacunków firmy Analizy Online.

W maju bilans zamknął się kwotą 1 mld zł, co w największym stopniu jest zasługą dużej sprzedaży funduszy gotówkowych i pieniężnych, które pozyskały netto 0,8 mld zł — najwięcej od stycznia 2016 r. Królem polowania był PKO Skarbowy (+224 mln zł netto). Dużo świeżego kapitału napłynęło do funduszy mieszanych (ponad 350 mln zł netto, najwięcej od dwóch lat), a sporympowodzeniem cieszy się nadal Investor Zabezpieczenia Emerytalnego.

W funduszach akcji, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców, przewaga umorzeń nad wpłatami wyniosła w maju 0,2 mld zł, głównie za sprawą funduszu PZU Akcji Spółek Dywidendowych. Wśród funduszy akcji zagranicznych największy odpływ zanotował inny z funduszy TFI PZUPZU Energia Medycyna Ekologia.

Zgodnie z szacunkami Analiz Online z funduszy absolutnej stopy zwrotu, akcyjnych i dłużnego z oferty TFI PZU w maju odpłynął netto w sumie około 1 mld zł. Znaczny odpływ zaliczył zwłaszcza PZU Dłużny Rynków Wschodzących, co przedstawiciele towarzystwa tłumaczą zmniejszeniem zaangażowania przez inwestora instytucjonalnego, który realizował zyski. Ujemne saldo odpływów z państwowego towarzystwa rozpoczęło się pod koniec pierwszego kwartału 2017 r., a aktywa w kilka miesięcy stopniały o jedną trzecią.

— W mojej ocenie koniec drugiego kwartału będzie zarazem końcem ujemnego salda sprzedaży. Już widzimy zwiększone zainteresowanie naszymi funduszami. Zaryzykuję twierdzenie, że w lipcu będziemy na znaczącym plusie — mówi Tomasz Czarnecki, rzecznik TFI PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu