Dobrane towarzystwo

opublikowano: 28-12-2012, 00:00

Stabilne fundamenty i odpowiednie środki na zabezpieczenia — to warunki dla chętnych do uczestnictwa w KDPW_CCP w obszarze OTC.

Banki, polskie i zagraniczne firmy inwestycyjne czy spółki prowadzące izbę rozliczeniową — to dla nich KDPW_CCP wprowadza usługę rozliczania i gwarantowania rozliczeń derywatów OTC oraz transakcji repo. Status uczestnika KDPW_ CCP w obszarze rozliczeń OTC będą też mogły uzyskać inne instytucje finansowe oraz podmioty z siedzibą za granicą, wykonujące zadania w zakresie rozliczania transakcji zawieranych w obrocie instrumentami finansowymi. Nim jednak zaczną korzystać z nowej usługi, muszą spełnić kilka warunków finansowych i technicznych.

Kapitał musi być

Do udziału w rynku będą dopuszczone cztery typy uczestników — trzy uprawnione do rozliczeń OTC oraz uczestnicy nierozliczający. Ci pierwsi przekazują do KDPW_CCP informacje o transakcjach, w których są stroną lub reprezentują podmioty je zawierające. Zanim uzyskają status uczestników rozliczających, muszą spełnić odpowiednie wymogi. Zostać nimi mogą wyłącznie takie firmy inwestycyjne, które — prócz obowiązkowego posiadania dostępu do rozrachunku w KDPW i NBP — spełniają wymagania co do wysokości kapitałów własnych i utrzymywania poziomów norm ostrożnościowych. Indywidualni uczestnicy rozliczający, których kapitał własny będzie musiał sięgać co najmniej 50 mln zł (12,5 mln EUR), zgodnie z regułami mają odpowiadać za rozliczanie transakcji zawieranych lub potwierdzanych przez nich na platformie elektronicznej, na rachunek własny lub klientów. Natomiast generalni uczestnicy rozliczający — o kapitale własnym nie mniejszym niż 100 mln zł (około 25 mln EUR) — oprócz tego odpowiadać mają za rozliczenie transakcji innych podmiotów, w tym innych uczestników rynku. By zostać dopuszczonym do udziału w rynku, kryterium minimum 100 mln zł kapitału własnego będą też musiały spełnić spółki prowadzące izby rozliczeniowe, które będą trzecim typem uczestnika rozliczającego.

Umowa, sprzęt i do dzieła

Aby dołączyć do systemu rozliczeń OTC, należy złożyć w KDPW_CCP odpowiedni wniosek według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej spółki (www. kdpwccp.pl), a także odpis statutu, zezwoleń i innych, również wskazanych na stronie internetowej dokumentów. W uproszczonym trybie dołączyć do systemu mogą dotychczasowi uczestnicy KDPW_CCP, którzy muszą tylko potwierdzić dostarczone już wcześniej dokumenty. Wszystkie podmioty, które zrobią to do 29 marca 2013 r., zostaną dodatkowo zwolnione z opłaty za wpis do rejestru oraz opłaty rocznej za uczestnictwo za 2013 r. Po złożeniu wniosku umowa zawierana jest w ciągu dwóch tygodni, o ile oczywiście spełnione zostaną pozostałe warunki. A tych — oprócz wspomnianych fundamentalnych kryteriów finansowych — jest jeszcze kilka. Chętni do rozpoczęcia współpracy z KDPW_CCP będą musieli spełnić również warunki techniczne, m.in. zestawić połączenie z systemem informatycznym KDPW_CCP. Konieczne będzie też podpisanie umów z dostawcami elektronicznych platform konfirmacji, umożliwiających rozliczanie transakcji (MarkitWire lub SWIFT). Jeszcze przed zawarciem umowy z KDPW_CCP możliwe jest przeprowadzenie testów technicznych platformy — trwają one już od drugiej połowy listopada.

Uczestnicy rozliczający przed rozpoczęciem działalności w systemie OTC muszą także wyłożyć gotówkę na zabezpieczenie transakcji. Najpóźniej na dwa dni przed przystąpieniem do systemu do funduszu zabezpieczającego OTC trzeba będzie wpłacić 5 mln zł (czyli pięciokrotność określonej w regulaminie wpłaty minimalnej). Do tego dojdzie depozyt wstępny w wysokości 1 mln zł. Potem pozostanie już otwarcie konta rozliczeniowego w systemie, do którego automatycznie zostanie przypisane konto zabezpieczeń — i będzie można zaczynać.

Aby dołączyć do systemu rozliczeń OTC, należy złożyć w KDPW_CCP odpowiedni wniosek według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej spółki (www.kdpwccp.pl), a także odpis statutu, zezwoleń i innych, również wskazanych na stronie internetowej dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy