Dobre dane pomogły złotemu

Krzysztof Wołowicz
21-11-2012, 00:00

Kurs EUR/USD przez większą część wczorajszej sesji pozostawał stabilny.

Inwestorzy czekali na zakończenie szczytu ministrów finansów strefy euro, na którym miały zapaść decyzje dotyczące przyznania Grecji pomocy o wartości 44 mld EUR. Dodatkowo informacje napływające zza oceanu o szansach na kompromis między republikanami i demokratami pozwalający uniknąć tzw. klifu fiskalnego wyraźnie poprawiły nastroje. Po południu opublikowano kolejne lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Zarówno wzrost ilości rozpoczętych budów, jak i pozwoleń na budowy okazał się nieco wyższy od prognoz, co wpisuje się w coraz lepszy obraz rynku nieruchomości. Ponieważ kurs EUR/USD dyskontowałjuż lepsze odczyty, reakcja na dane była mocno ograniczona.

Na krajowym rynku walutowym wydarzeniem dnia były dane o produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej za październik. Silniejszy od prognoz wzrost produkcji i głębszy spadek indeksu PPI przełożył się na umocnienie polskiej waluty. Złoty zyskał, gdyż dane wyhamowały nieco oczekiwania na grudniową obniżkę stóp procentowych. Kurs EUR/ PLN spadł nawet chwilowo poniżej 4,13 zł. Umocnienie złotego może być jednak tylko epizodem. Rozstrzygnięcie kwestii Grecji „popchnie” kurs EUR/USD w górę, co powinno ponownie osłabić rodzimą walutę.

Krzysztof Wołowicz

DM TMS Brokers

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre dane pomogły złotemu