Dobre perspektywy na trudne czasy

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 25-11-2010, 00:00

Zaczynająca się pięciolatka będzie dla Polski gorsza od mijającej. Ale w warunkach pokryzysowych to nic niepokojącego.

W najbliższych latach gospodarka będzie rosła o 3,8 proc. rocznie — prognozują ekonomiści

Zaczynająca się pięciolatka będzie dla Polski gorsza od mijającej. Ale w warunkach pokryzysowych to nic niepokojącego.

Polska przez najbliższych kilka lat będzie jednym z regionalnych liderów pod względem wzrostu gospodarczego. Tak przynajmniej prognozują ekonomiści ankietowani przez niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych Ifo i Centrum Studiów Gospodarczych Uniwersytetu w Monachium. Ich zdaniem, w zbliżających się 3-5 latach średnia roczna dynamika PKB Polski wyniesie 3,8 proc. Żaden z pozostałych 14 przebadanych krajów naszego regionu nie doczekał się lepszej prognozy (taką samą jak Polska dostały Słowacja, Estonia, Rosja i Albania). Średnia dla regionu to zaledwie 3 proc.

— Prognoza dla Polski jest i tak dość ostrożna. Mamy szansę na jeszcze lepszy wynik. Przynajmniej przez najbliższe trzy lata wzrost gospodarczy powinien przekraczać 4 proc. — uważa Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Wzrost na poziomie 3,8 proc. rocznie w przypadku Polski oznacza wyhamowanie rozwoju. W poprzednich pięciu latach (2005-2009) rozwijaliśmy się w średnim tempie 4,7 proc. Ekonomiści jednak uspokajają, że w obecnych warunkach to i tak dobry wynik.

— Gospodarka hamuje, bo spada nasze potencjalne tempo wzrostu. To normalne zjawisko — im bardziej rozwinięta gospodarka, tym trudniej jej się rozwijać — tłumaczy Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Otoczenie zewnętrzne też nie będzie tak sprzyjające jak jeszcze kilka lat temu. Kryzys spowodował załamanie handlu międzynarodowego, dlatego siła eksportu jako motoru napędzającego gospodarkę będzie słabnąć.

— Nasi główni partnerzy handlowi będą rozwijali się wyraźnie wolniej niż przed kryzysem. Ponadto instytucje finansowe nie pompu- ją już w nasz region tak dużych pieniędzy jak w czasie boomu — zaznacza Rafał Benecki.

Zaczęło się bowiem sprzątanie po kryzysie, a efektem ubocznym będzie schładzanie koniunktury.

— Powoli wchodzą w życie coraz ostrzejsze regulacje rynków finansowych, pojawiają się pomysły nakładania na banki podatków. Pasa muszą zaciskać też rządy — w wielu krajach wprowadzane będą programy oszczędnościowe. W dodatku pogarsza się sytuacja demograficzna w Polsce. W najbliższej dekadzie liczba osób w wieku produkcyjnym skurczy się o 1,5 mln — twierdzi Tomasz Kaczor.

Według ankietowanych ekonomistów, Europa Środkowa i Wschodnia będzie jednym z najszybciej rozwijających się regionów świata — wyprzedzi m.in. Bliski Wschód i Amerykę Południową. Szybciej będzie rosnąć jedynie Azja — głównie dzięki Chinom i Indiom — ze wzrostem wynoszącym 4,3 proc.

Świat myŚli coraz lepiej o naszym regionie

Średni wzrost gospodarczy z lat 2005-09 oraz prognoza CESifo na najbliższe lata

Średni Prognoza CESifo Zmiana w stosunku

wzrost PKB na najbliższe 3-5 lat* do prognozy

z lat (dynamika r/r sprzed roku

2005-09 w proc.) (w pkt proc.)

Słowacja 7,3 3,8 +0,6

Polska 4,7 3,8 +0,4

Rosja 4,1 3,8 +0,2

Estonia 1,6 3,8 0,0

Litwa 2,7 3,3 +0,7

Bułgaria 4,1 3,1 +1,7

Ukraina 1,0 2,8 -0,7

Łotwa 3,5 5,4 +1,9

Węgry 1,7 2,5 +1,1

Czechy 3,5 2,3 +0,2

Rumunia 3,7 1,9 +0,1

Europa Wsch. - 3,0 +0,6

Europa Zach. - 1,8 +0,3

Ameryka Płd. - 3,5 0,3

Ameryka Płn. - 2,6 +0,3

Azja - 4,3 +0,8

Bliski Wschód - 3,6 -0,1

* Mediana prognoz ekonomistów rynkowych. Twórcy badania — naukowcy Instytutu Ifo oraz Centrum Studiów Gospodarczych Uniwersytetu w Monachium — co kwartał ankietują ponad tysiąc ekonomistów (w najnowszej edycji wzięło udział 1083) ze 113 krajów świata. Nie podają jednak, ilu ekonomistów przedstawiło swoje prognozy dla Polski.

Źródło: CESifo

Jeśli wierzyć ekonomistom, w najbliższych latach Polska będzie jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek regionu, który w dodatku sam plasuje się w światowej czołówce. Warto jednak pamiętać, że boom gospodarczy z lat 2006-08 będzie poza naszym zasięgiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu