Dobre wieści dla akcjonariuszy PZU

Resort finansów uważa, że stawka podatku od aktywów dla ubezpieczycieli - w tym PZU - powinna być taka sama, jak dla banków.

Stanowisko takie przedstawił Konrad Raczkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, na posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

Zgodnie z przedstawionym na początku grudnia poselskim projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, banki miały płacić od 1 lutego 0,0325 proc. podatku miesięcznie (0,39 proc. rocznie), a ubezpieczyciele 0,05 proc. (0,60 proc. rocznie).

Ponadto MF chce zmniejszyć wyłączenia aktywów do 2 mld zł dla ubezpieczycieli, które nie będą opodatkowane, dla banków ma zostać 4 mld zł. Resort nie zakłada wyłączania konkretnych kategorii aktywów ubezpieczycieli z podatku.

Posłowie z poparciem MF chcą też wyłączyć z opodatkowania obligacje skarbowe, ale z wyliczeń resortu finansów wynika, że aby zgadzały się wpływy podatkowe to stawka podatku od aktywów powinna wynosić wówczas 0,44 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wieści dla akcjonariuszy PZU