Dobre wieści z rynku pracy

AJ
opublikowano: 07-10-2009, 00:00

Pracodawcy żegnają się z recesją. O obniżkach płac myślą już tylko nieliczni.

Pracodawcy żegnają się z recesją. O obniżkach płac myślą już tylko nieliczni.

We wrześniu prawie 60 proc. firm oceniało, że sytuacja gospodarcza w kraju nie zmieni się w ciągu pół roku. To o 7 pkt. procentowych więcej niż przed pięcioma miesiącami. Jednoczenie dość znacznie wzrósł odsetek firm liczących na przyspieszenie gospodarcze (z 20 do 26 proc.) Coraz mniej przedsiębiorstw spodziewa się recesji.

— Optymizm wśród pracodawców rośnie. Prawie połowa z 300 ankietowanych firm twierdzi, że za rok zapomnimy o kryzysie. Pozytywne nastroje menedżerów są dobrą wróżbą dla rynku pracy — mówi Kajetan Słonina, dyrektor Instytutu Badawczego Randstad, który wraz z TNS OBOP zbadał nastroje firm.

Potwierdzają to wrześniowe prognozy zatrudnienia. 19 proc. firm deklarowało chęć przyjęcia nowych pracowników, w 65 proc. nie spodziewało się zmian.

— O zatrudnianiu myślą przede wszystkim firmy usługowe, zwłaszcza zarządzające nieruchomościami i świadczące usługi B2B. Redukcję zatrudnienia planują głównie pośrednicy finansowi — mówi Kajetan Słonina.

Stabilnie jest w sferze wynagrodzeń. Według 76 proc. firm w ciągu 6 miesięcy pensje pracowników nie zmienią się. Tylko co dwudziesta firma chce obniżać pensje. Od maja bez zmian pozostaje odsetek przedsiębiorstw, które przewidują podwyżki (13 proc.). To jednak aż o 30 pkt. procentowych mniej niż w listopadzie 2008 r.

— Polska chce konkurować jakością. Jednak istotnie mniejsza dynamika wzrostu wynagrodzeń w porównaniu np. z Bułgarią i Rumunią jest atutem naszej gospodarki — ocenia Agata Mężyńska, dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej PAIiIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu