Dobre wieści z Wielkiej Brytanii

Katarzyna Siwek, Home Broker
opublikowano: 19-01-2010, 11:53

Tydzień rozpoczął się dobrymi wiadomościami z rynku nieruchomości. Napłynęły one z Wielkiej Brytanii, gdzie Rightmove, największy serwis poświęcony nieruchomościom, wskazał na wzrost cen domów w styczniu o 4,1 proc. w skali roku.

w ujęciu miesięcznym wyniósł on 0,4 proc. W efekcie w tym miesiącu ceny znalazły się na poziomie niższym o 8,3 proc. od szczytu z maja 2008 r. Mówimy tu nie o cenach transakcyjnych, a tych, jakich żądają sprzedający. Tym samym obraz prezentowany przez Rightmove  może być podkoloryzowany. Tym bardziej, że przedstawiciele tej firmy zwracają uwagę na ograniczoną podaż domów, przez co sprzedający nie znajdują się pod dużą presją. Wskaźnik ilości nieruchomości wystawionych na sprzedaż przypadającej na agenta nieruchomościowego obniżyła się do najniższego poziomu od 2 lat (63). W dalszej części tego roku to może się zmienić. Miałoby to negatywny wpływ na ceny.

Mimo że wczoraj nie pracowały amerykańskie rynki finansowe, to mieliśmy na nich symboliczne wydarzenie. Po raz pierwszy od 27 listopada 2009 r. podniósł się spread na obligacjach korporacyjnych, czyli różnica między ich rentownością a dochodowością papierów skarbowych. Był to minimalny ruch, o 1 pkt bazowy, do 161 pkt. Spadkowa seria rozpoczynała się z poziomu 191 pkt bazowych. Specjaliści upatrują przyczyny wzrostu spreadu w rosnących potrzebach pożyczkowych przedsiębiorstw na świecie, które potrzebują w tym roku zrefinansować długi o wartości 2 bln USD.
Dziś nastroje na rynkach Starego Kontynentu kształtować w dużym stopniu będzie przedpołudniowa publikacja styczniowego indeksu zaufania niemieckich inwestorów i analityków ZEW. Dla nas ważne będą wiadomości o płacach i zatrudnieniu w grudniu.

Rynek dnia - akcje deweloperów
Akcje deweloperów notowanych na warszawskim parkiecie nie dotrzymują w ostatnich tygodniach kroku innym branżom. W dużej mierze jest to pochodną szczególnego zainteresowania inwestorów największymi spółkami. Jednocześnie papiery deweloperów są ofiarą własnego sukcesu — wcześniej urosły tak mocno, że teraz nie ma na nie aż tak wielu chętnych. W tym roku gorzej od nich wypadają jedynie spółki informatyczne.
Czołowi przedstawiciele branży deweloperskiej na giełdzie wypadają w tym roku bardzo zróżnicowanie. Dom Development jest ok. 2 proc. pod kreską, Marvipol zniżkuje o ok. 4 proc., ale J.W. Construction zyskuje ok. 8proc. Na obrazie WIG-Deweloperzy ciąży ok. 4-proc. spadek walorów GTC, reprezentującego komercyjną, a nie mieszkaniową, sferę działalności. Jego rywal, Echo, natomiast idzie w górę o ok. 2 proc.
Prawie nie zmienia się kurs lidera ubiegłorocznych zwyżek na naszym parkiecie (ponad 700 proc.), jakim był Immoeast. Traci inny zagraniczny reprezentant branży, Ronson. Podobnie jest z Warimpexem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek, Home Broker

Polecane