Dobry meldunek tanio kupię

DI, PAP
opublikowano: 12-04-2014, 10:36

Za atrakcyjny adres można dostać ponad tysiąc złotych – informuje "Rzeczpospolita".

"Kupię meldunek czasowy na terenie mazowieckiego" – takie ogłoszenia można znaleźć niemal na każdym portalu z anonsami. Zmienia się tylko miejsce, w którym ogłoszeniodawca chce się zameldować.

Niektórzy oferują za meldunek 200 zł, ale są i tacy, którzy płacą o tysiąc złotych więcej. Powód fikcyjnego meldunku może być różny. "To na przykład rejestracja pojazdu, wystąpienie o środki unijne czy ubieganie się o prawo jazdy" – mówi Krzysztof Biernat, radca prawny i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni, współautor komentarza do ustawy o ewidencji ludności.

Proceder rzadko wychodzi na jaw. "Kiedy właściciel lokalu oświadcza, że dana osoba w nim mieszka, nie mamy podstaw tego kwestionować, nawet jeśli pod danym adresem mieszka wiele osób" – mówi Halina Stobierska z gdańskiego Urzędu Miasta.

Ryzyko pójścia do więzienia za fikcyjny meldunek jest więc niewielkie, choć jest to przestępstwo. "To wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego i grozi za nie kara do trzech lat więzienia" – mówi Ewelina Milan, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dobry meldunek tanio kupię