Dobry moment do kupna jenów za dolary

opublikowano: 30-12-2019, 07:31

Choć ostatni kwartał mijającego roku nie był udany dla posiadaczy japońskich jenów, to historia uczy, że poprawa sytuacji może być blisko.

W ostatniej dekadzie japoński jen umacniał się wobec dolara amerykańskiego 7 na 10 razy. Stratedzy w Tokio uważają, że można tego oczekiwać także w 2020 roku. Tłumaczą to tym, że zwykle na początku roku globalni inwestorzy sprzedają dolary dokonując zagranicznych inwestycji. Dodatkowo słabnięcie dolara ma wynikać z zamykania pozycji przez inwestorów z Chin przed obchodami księżycowego Nowego Roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Para dolar/jen rosła w styczniu tylko raz od 2014 roku – powiedział Yuji Saito, dyrektor departamentu walutowego w Credit Agricole w Tokio. – Pamiętając o tym maklerzy mogą chcieć sprzedawać dolara tuż przed nowym rokiem lub w jego pierwszych dniach – dodał.

Oczekiwanie umocnienia jena pojawia się po okresie słabnięcia japońskiej waluty spowodowanego zmniejszeniem popytu na „bezpieczne przystanie” dzięki poprawie relacji handlowych między USA i Chinami, a także oznakom poprawy sytuacji globalnego przemysłu. Jen to jedyna z walut gospodarek G10, która osłabła w obecnym kwartale wobec dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane