Dobry plan, ale bez pokrycia

Mira Wszelaka
16-07-2004, 00:00

Program gospodarczych przygotowań Polski do przyjęcia euro jest dobry, ale nierealny — ocenili posłowie. Rząd nic nie robi, by go wdrożyć.

Posłowie nie pozostawili suchej nitki na programie konwergencji, który stał się tematem pierwszej debaty problemowej w sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Przyjęty przez rząd 30 kwietnia tego roku plan przewiduje realizację jednego z kryteriów — obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB w 2007 r. Z programem zapoznała się Komisja Europejska, która — jak pociesza Andrzej Raczko, odchodzący minister finansów — nie zgłaszała żadnych uwag (choć negatywnych komentarzy doczekali się inni euroaspiranci). Mniej optymistycznie ocenia realizm założeń polskiego rządu Rada EcoFin (ministrów finansów), która 5 lipca przesłała na ul. Świętokrzyską (do siedziby resortu finansów) zalecenie natychmiastowego ograniczania deficytu budżetowego.

— Program konwergencji jest bardzo ambitny, ale nierealistyczny. To mydlenie oczu Komisji Europejskiej i opinii publicznej. Większość mechanizmów powinna być już w fazie wdrażania w postaci ustaw, tymczasem wszystko zmierza w przeciwnym kierunku. Rząd nie robi nic, bo za realizację zobowiązań będą odpowiadali następcy — podkreśla Aleksander Grad z Platformy Obywatelskiej.

W podobnym duchu wypowiadali się przedstawiciele PiS i PSL. Program skrytykowały także Samoobrona i LPR. Ta ostatnia z gruntu sprzeciwia się przyjęciu euro. Pozytywne sygnały popłynęły jedynie z SLD.

— Umiejętnie szacujemy prognozy naszej gospodarki, która rozwija się szybciej niż wskazują na to nasze przewidywania. Tymczasem zachodni analitycy są jeszcze ostrożniejsi niż my — tłumaczy Andrzej Raczko.

Sam jednak przyznaje, że największym zagrożeniem dla planu konwergencji jest „nierównowaga finansów publicznych”, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Teraz rząd ma cztery miesiące na przedstawienie Brukseli dokładnego planu realizacji zobowiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobry plan, ale bez pokrycia