Dobry początek sesji w Warszawie

Piotr Sałata, Marek Wołos
12-05-2009, 10:25

Wbrew negatywnym nastojom panującym na  światowych rynkach finansowych bardzo dobrze radzi sobie Warszawski Indeks Giełdowy, który w pierwszej godzinie handlu zyskał blisko 2 proc.

Dobre wyniki kwartalne opublikował bank Pekao, który wypracował w pierwszym kwartale 2009 r. zysk netto na poziomie 566 milionów złotych. Nie rozczarował także Cyfrowy Polsat, który w I kw. miał 73 miliony zysku netto. Nastroje inwestorów popsuła publikacja wyników PGNiG. Polski gigant gazowy zanotował stratę w pierwszym kwartale w wysokości 399 milionów złotych, wobec zysku na poziomie 779 milionów w analogicznym okresie ubiegłego roku.  18 z 20 spółek z indeksu WIG20 zyskuje na wartości. Negatywnymi liderami na początku sesji są PGNiG za sprawą słabych wyników kwartalnych oraz KGHM, na którego przecenę wpływają spadki na światowym rynku miedzi. Jutro wyniki kwartalne opublikuje Asseco Poland.

Podczas wczorajszej sesji wyraźnie na wartości traciły giełdy w Stanach Zjednoczonych, głównie za sprawą sektora finansowego. Inwestorzy realizują zyski w reakcji na zapowiedzi prezesów największych amerykańskich banków, którzy planują uzyskać środki na zwiększenie kapitału rezerwowego poprzez emisję nowych serii akcji. Indeks szerokiego rynku S&P500 stracił 2,1%, Dow Jones zniżkował o 1,8%, nieco lepiej prezentował się technologiczny NASDAQ100, który zakończył sesję o 0,12% powyżej piątkowego zamknięcia.
Drugi dzień z rzędu handel w Azji zakończył się spadkami, głównie za sprawą pogarszającego się nastroju na światowych giełdach oraz słabszych od oczekiwań publikacji danych makroekonomicznych w Chinach. W kwietniu eksport Państwa Środka spadł o 22,6% w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Indeks tokijskiej giełdy Nikkei zakończył wtorkową sesję 1,6% poniżej poniedziałkowego zamknięcia.

Piotr Sałata, Marek Wołos
Autorzy są analitykami DM TMS Brokres

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Sałata, Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Dobry początek sesji w Warszawie