Dobrze zgrany zespół receptą na sukces

Sebastian Wach
opublikowano: 17-09-2020, 22:00

Dla każdego słowo „sukces” może oznaczać coś innego. Zbudowanie zespołu także może okazać się życiowym sukcesem zawodowym?

— Najważniejszą sprawą jest zbudowanie atmosfery. W naszej firmie czujemy się jak w domu i spędzamy w niej bardzo dużo czasu. Do mnie nie przychodzi się z pozytywnymi informacjami, dla mnie liczą się problemy, które można rozwiązać już na samym początku, ponieważ to one spowodują lawinę konsekwencji. „Razem” to słowo klucz, ponieważ razem możemy rozwiązać problemy i się nad nimi pochylić. W naszej firmie nie zamiata się problemów pod dywan. O każdym ze swoich pracowników potrafię powiedzieć bardzo dużo, nawet o takim, którego widzę raz na tydzień. Są wykonawcy i kreatorzy. Dużym wysiłkiem jest zgranie zespołu, ale to jest dla mnie największym sukcesem — podkreśla Anna Kubańska, prezes Centrum Transferu Technologii Emag.

Jaka jest najlepsza recepta na zdobywanie zagranicznych rynków, partnerów?

— Każdy rynek jest inny, wymaga dogłębnego poznania i zbadania, tam nie można popełnić błędu. Przykładem niech będą opakowania na prezenty w Chinach. Bardzo ważnym elementem jest zrozumienie drugiej strony, kontrahenta z innej kultury. Tam panują określone reguły. Ja traktuję wszystkich partnerów jak przyjaciół: Chińczyków, Rosjan czy Ukraińców. Więcej nas łączy, niż dzieli. Kiedy pierwszy raz poleciałam do Chin, musiałam poczuć klimat tego państwa, to nie była podroż wyłącznie biznesowa. To podróż w poszukiwaniu przyjaciół — podkreśla prezes Kubańska.

Zadaniem spółki, która świętuje dziesięciolecie, jest przede wszystkim transfer rozwiązań technologicznych do odbiorców komercyjnych.

— Naszych produktów nie kupuje się na targu, to są rzeczy dedykowane bezpośrednio klientom, to technologie wypracowane w bardzo wąskiej dziedzinie. Mamy oryginalne rozwiązania, zaczynając od zaprojektowania, na serwisie kończąc — dodaje prezes Anna Kubańska.

Jedną z dziedzin jest geofizyka górnicza, której na rynku, nawet międzynarodowym, jest bardzo mało. To bardzo specyficzna aparatura, która zajmuje się pomiarem fal podczas wstrząsu. Inną dziedziną są urządzenia do pomiaru jakości kopalin. Mają one wpływ na jakość węgla spalanego w elektrowniach. Firma wprowadza także innowacje społeczne, którymi są rozwiązania dla kin i osób niepełnosprawnych. Zaimplementowanie tej innowacji odbyło się w pięciu placówkach kinowych jako instalacje badawcze i — jak przekonuje prezes Kubańska — działa ona bez zarzutu.

— Próbujemy różnych rzeczy, trzeba być elastycznym na zmiany, obserwować świat i budować dzięki temu biznes. Nie sztuką jest zaprojektować, skonstruować i wykonać dany projekt, trzeba także potrafić go sprzedać — podsumowuje prezes Kubańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Wach

Polecane