Dodatkowa pula dla firm z sektora kosmicznego

opublikowano: 09-01-2019, 22:00

MPiT zwiększyło krajową składkę do programu wsparcia technologicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej, najbardziej popularnego wśród rodzimych spółek.

Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency — ESA) w 2012 r., co oznacza, że wciąż jest jeszcze młodym członkiem tej organizacji. Końcowi beneficjenci naszej przynależności do niej, czyli krajowe firmy z branży, z niecierpliwością czekają więc na każdą nową możliwość realizacji projektów finansowanych z puli składek wpłacanych do ESA przez państwa członkowskie. Teraz dla firm udostępniona została nowa pula. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) ogłosiło właśnie zwiększenie o 70 proc. naszej składki do Programu Wsparcia Technologicznego (General Support Technology Programme — GSTP). Pieniądze pochodzą z oszczędności resortu i rezerwy celowej budżetu państwa, uruchomionej na wniosek ministerstwa. Odsetek ten wyliczony został na podstawie wysokości składki Polski wniesionej do programu w 2016 r., która wyniosła 7,6 mln EUR (30 proc. tej puli trafia na cele administracyjne i obsługę udziału w GSTP). Obecnie przedsiębiorcy zakwalifikowani do programu będą mogli liczyć na dodatkowe ponad 4 mln EUR. W 2017 r. składkazostała już raz zwiększona o 1,2 mln EUR — i trafiła do firm z „listy rezerwowej” z pierwszego rozdania.

Polscy inżynierowie mają swój niewielki udział w tworzeniu przemysłu kosmicznego. Mechanizm zaprojektowany np. przez Sener Polska został wybrany przez ESA do dalszego rozwoju w ramach misji e.Deorbit, której celem jest „uprzątnięcie” nieaktywnego satelity Envisat.
Zobacz więcej

Polscy inżynierowie mają swój niewielki udział w tworzeniu przemysłu kosmicznego. Mechanizm zaprojektowany np. przez Sener Polska został wybrany przez ESA do dalszego rozwoju w ramach misji e.Deorbit, której celem jest „uprzątnięcie” nieaktywnego satelity Envisat. ARC

Dr Ilona Tobjasz, dyrektor rozwoju Sener Polska, zaznacza, że jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, zwłaszcza że GSTP jest jednym z tych programów, w których Polacy, biorąc pod uwagę dominujące u nas specjalizacje, mogą rzeczywiście się zaangażować i wykazać. Zainteresowanie udziałem w nim jest więc bardzo duże.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ministerstwo informuje, że dodatkowe pieniądze zostały już przekazane do Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Zarówno po stronie ESA, jak i polskiej trwają prace nad ich jak najszybszymuruchomieniem” — zapewnia resort. Przedstawicieli branży zastanawia jednak, kto i według jakich kryteriów będzie tym razem decydował o przyznawaniu listów poparcia dla krajowych firm, które są niezbędne w procesie aplikacyjnym. Zajmująca się tym wcześniej grupa została rozwiązana w 2018 r.

„Zniesienie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej nie spowoduje opóźnień w procesie pozyskiwania projektów w ESA przez polskich przedsiębiorców” — zapewnia jedynie resort w uszczegółowieniu przesłanym do „Pulsu Biznesu”.

GSTP to jeden z programów wsparcia ESA dla europejskichfirm. Dotyczy on wprowadzania na rynek nowych technologii i urządzeń, które mogą znaleźć zastosowanie np. w misjach kosmicznych. Finansowana jest m.in. budowa prototypów inżynierskich i testowanie ich w warunkach laboratoryjnych, symulatorach czy w misjach demonstracyjnych. Efekty prac mogą być wykorzystywane również w innych branżach: przemyśle lotniczym, obronnym, motoryzacyjnym, telekomunikacji oraz stanowić podstawę do tworzenia nowych materiałów czy podzespołów elektronicznych. © Ⓟ

4,1 mln EUR To kwota dodatkowego dofinansowania, o które będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy zakwalifikowani do Programu Wsparcia Technologicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu