Dodatkowy podatek

MARIUSZ PAWLAK partner w Lorek Pawlak Family Office
opublikowano: 10-07-2013, 00:00

Komentarz do rządowych propozycji zmian w OFE

Rządowe propozycje zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) wynikają z troski o bieżący stan finansów publicznych, a nie o poziom przyszłych emerytur. Skoro rząd nie radzi sobie z finansami Polski, to jak może być gwarantem emerytur Polaków?

Przecież ZUS jest jedynie depozytariuszem… obietnicy wypłat emerytur. Jeśli gospodarka będzie się rozwijała, to zrównoważony budżet zapewni wypłatę emerytur, ale jeśli nie, to składki obecnie ściągane zostaną zmarnotrawione.

Jedną z rządowych propozycji jest pozostawienie w OFE jedynie części akcyjnej. To sygnał dla właścicieli powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), aby sami zrezygnowali z prowadzenia OFE.

Bez części obligacyjnej emerytura będzie w pełni zależała od zmiennej koniunktury na rynkach akcji. Nikt rozsądnie zarządzający portfelem nie wybrałby takiej strategii. Dlatego jeżeli chcemy zapewnić sobie godną emeryturę — musimy inwestować sami, a rozwiązania rządowe potraktować jako… dodatkowy podatek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARIUSZ PAWLAK partner w Lorek Pawlak Family Office

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu