Doing Business: Polska sześć oczek w dół

opublikowano: 31-10-2018, 14:00

W tegorocznym raporcie Banku Światowego spadliśmy na 33. miejsce. Wyniki pogorszyły się w siedmiu z dziesięciu badanych kategorii.

W dwóch: uzyskiwanie pozwoleń na budowę i egzekwowanie umów poprawiliśmy się o jedno i dwa oczka. Tylko w jednej – międzynarodowym handlu – lepiej być po prostu nie mogło, bo od czterech lat zajmujemy pierwsze miejsce.

- Polska wciąż znajduje się wśród krajów, gdzie panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Jej stabilna punktacja w raporcie jest odzwierciedleniem wielu reform, które w ostatniej dekadzie wprowadzono w życie. Pogorszenie pozycji Polski w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przed przedsiębiorców. Ponadto, niektóre kraje przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych w metodologii Doing Business. Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych – mówi Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Czołówka rankingu się nie zmieniła: najlepsze warunki dla biznesu panują w Nowej Zelandii, Singapurze i Danii, w pierwszej dziesiątce są też Korea Południowa, Norwegia, USA, Wielka Brytania, Gruzja, a także Macedonia, która weszła do niej w tym roku. Z krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej lepsze od Polski są Litwa, Łotwa i Estonia.

Autorzy raportu wyraźne pogorszenie w Polsce zauważyli w kategorii „płacenie podatków”. Proces jest bardziej skomplikowany, bo firmy muszą co miesiąc raportować zwroty VAT, wydłużyła się lista towarów i usług, które podlegają mechanizmowi odwróconego obciążenia i doszły nowe wymogi dotyczące raportowania w związku z jednolitym plikiem kontrolnym. W Polsce należy dokonać siedmiu płatności rocznie, zużyć na to 334 godziny, a wszystkie podatki zabierają 40,7 proc. zysku. Polska została wyróżniona pozytywnie w kategorii egzekwowania prawa w związku z wprowadzeniem automatycznego systemu przydzielającego sprawy sędziom w sposób losowy. Średni czas trwania spraw w sądzie to 685 dni, koszt to 19,4 proc. wartości skargi, a jakość procesów sądowych została oceniona na 11,0 w skali 0-18.

Przedstawiciele rządu uważają, że tegoroczny raport jest dla Polski bardzo dobry.

- Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzają to nie tylko krajowe dane gospodarcze, ale także prognozy i zestawienia instytucji międzynarodowych, w tym także Banku Światowego. Polski rząd w ostatnim czasie wprowadził setki ułatwień i przywilejów dla biznesu. Są to m.in.: ulga na B+R, reforma specjalnych stref ekonomicznych, 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, mały ZUS oraz obniżenie podatku CIT dla najmniejszych firm. W przygotowaniach są kolejne proprzedsiębiorcze zmiany, takie jak Pakiet MŚP, ograniczenie zatorów płatniczych, czy bardziej przyjazny dla przedsiębiorców system zamówień publicznych. Bank Światowy, przygotowując ranking Doing Bussines, obniżył Polsce noty głównie ze względu na regulacje, których wprowadzenie było konieczne, żeby uszczelnić system podatkowy i zlikwidować lukę w podatku VAT. Uznajemy walkę z procederem wyłudzeń podatkowych oraz idące za tym miliardowe, dodatkowe wpływy do budżetu za sukces. Dzięki takiemu podejściu w naszym kraju zmniejszył się odsetek osób dotkniętych ubóstwem. Udało się to osiągnąć bez podwyższania podatków, a wręcz pomimo ich obniżenia (CIT dla najmniejszych firm) – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Wynik potwierdza, że Polska należy do światowej czołówki pod względem sprzyjającego klimatu dla prowadzenia biznesu. Mamy lepsze warunki niż nasi bezpośredni konkurenci o najlepsze inwestycje w regionie  - Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Nie jest to dla nas niespodzianką, bo dowody na to obserwujemy każdego dnia pracując z inwestorami zagranicznymi. Stabilną pozycję polskiej gospodarki potwierdzają także niezależne instytucje ratingowe, jak choćby agencja Standard&Poor’s, która w październiku podniosła rating Polski do poziomu A-. O wysokiej konkurencyjności naszej gospodarki świadczy także wysoki wynik indeksu w kategorii handel zagraniczny. Jest to drugi filar, na którym chcemy budować fundamenty naszej gospodarki i już widać, że to właśnie eksport stał się polską specjalnością. Wystarczy wspomnieć, że pomimo wysokich wzrostów w poprzednich latach, polski eksport powinien urosnąć w 2018 r. o ponad 5 proc. – mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu