Doktoranci bez doktoratu

DI, PAP
opublikowano: 11-05-2013, 07:55

Na studiach doktoranckich jest dziś w Polsce ponad 40 tys. osób. Niewiele z nich jednak otrzyma ten naukowy tytuł – informuje „Rzeczpospolita”.

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na koniec 2011 r. (najnowsze dostępne dane) na studiach doktoranckich wśród 40 tys. słuchaczy 30 tys. było na bezpłatnych studiach stacjonarnych i mniej więcej jedna trzecia z nich otrzymywała stypendia. Przewody doktorskie, które są warunkiem uzyskania tytułu, otworzyło ponad 5 tys. osób i mniej więcej tyle samo otrzymało stopień doktora.

FOT. Bloomberg
FOT. Bloomberg
None
None

Taka sytuacja budzi sprzeciw ekspertów rynku edukacyjnego w Polsce. „System kształcenia na poziomie doktorskim wymaga głębokiego przemyślenia i reformy. Potrzebny jest dziś podział na doktoraty typowo naukowe i praktyczne, które będą cenione przez firmy” – uważa prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, najlepszej według rankingu „Rzeczpospolitej" i „Perspektyw” uczelni niepublicznej w Polsce.

Studia doktoranckie cieszą się popularnością, gdyż idą za nimi pieniądze z resortu szkolnictwa. Uczelnie nie zawsze jednak interesują się tym, czy edukacja ta skończy się uzyskaniem stopnia naukowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane