Dolar nadal zyskuje

Bartosz Sawicki
opublikowano: 14-11-2012, 00:00

Wczoraj dolar zyskał na wartości do najważniejszych walut, poza bezpiecznym japońskim jenem oraz funtem szterlingiem.

Waluty regionu nadal natomiast tracą na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował do 4,19 zł i testuje bardzo ważną długoterminową średnią. Potwierdza się teza, że zwycięstwo Baracka Obamy w wyborach prezydenckich jest negatywne dla rynku akcji, a pozytywne dla długu. Przez tydzień rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA spadła o około 20 pkt bazowych.

Ani zakończone sukcesem ważne głosowania w greckim parlamencie, ani powodzenie aukcji bonów skarbowych, która pozwoli w piątek wykupić dług o wartości 5 mld EUR, nie dały impulsu do umocnienia euro do dolara. Pretekstem do chwilowego odbicia w notowaniach EUR/USD i powrotu ponad poziom 1,27 stały się natomiast doniesienia dziennika „Bild”. Gazeta sugeruje, że trzy transze międzynarodowej pomocy finansowej dla Grecji miałyby zostać połączone w jedną o wartości 44 mld EUR, co odpowiada kosztom wykupu i obsługi długu do końca 2014 r. Taki krok pozwoliłby uniknąć powtarzającego się co kilka miesięcy nerwowego oczekiwania na werdykt ekspertów trójki. Doniesienia zostały jednak zdementowane przez biuro prasowe niemieckiego ministerstwa finansów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu