Dolar najdroższy od listopada

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 18-01-2021, 10:22

Piątek przyniósł spadki na giełdach i mocniejszego dolara i te tendencje utrzymują się także dziś rano. To efekt danych z USA i obaw związanych z inflacją. Dziś w USA święto, zatem handel na rynku powinien być dość spokojny.

Nastroje rynkowe pogorszyły się wkrótce po prezentacji pakietu stymulacyjnego przez Joe Bidena. Nie sam pakiet był rozczarowujący – dla Wall Street dodatkowe sowite wypłaty dla gospodarstw domowych to nadzieja na dalsze pompowanie wycen akcji, jednak można było zauważyć po prostu realizację zysków. Ta zaczęła się wzmagać m.in. po publikacji słabych danych o nastrojach konsumentów w piątek, które jednocześnie pokazały wzrost oczekiwań inflacyjnych do poziomu 3% - najwyższego od początku pandemii i jednego z wyższych w całej ostatniej dekadzie. O inflacji mówi się coraz więcej, to efekt prowadzonej przez banki centralnej polityki ilościowej oraz drożejących surowców. Temat nie jest jednak prosty i oczywisty – odzwierciedlająca koszty życia inflacja CPI w USA może trwale wzrosnąć powyżej 2%, a jednocześnie obserwowana przez Fed bazowa PCE może na trwałe zakotwiczyć się poniżej 2%, dając bankowi centralnemu argument za utrzymaniem polityki. Z rynkowego punktu widzenia niebezpieczną sytuację będziemy mieć dopiero wtedy, gdy bazowa PCE zmusiłaby Fed do zmiany polityki, a to wydaje się nadal dość odległą perspektywą. Tym niemniej rynek do niedawna w ogóle nie zwracał uwagi na inflację, także pojawienie się tego tematu w USA zaczęło umacniać bardzo wyprzedanego dolara i niewykluczone, że czeka nas większa korekta jego słabości. To na tej fali kurs USDPLN znalazł się najwyżej od listopada.

W piątek głośnym echem odbił się wywiad prezesa NBP, który jednak może trochę – koniec końców – sytuację ustabilizować. Po wielu różnych wypowiedziach prezes zapowiedział, że jego zdaniem w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu stopy procentowe w tym roku nie zostaną zmienione. Tym samym ryzyko obniżki stóp, którą wcześniej Rada zdawała się coraz mocniej komunikować, dość mocno spadło. Wydaje się, że jeśli stopy miałyby zostać obniżone w obliczu negatywnych konsekwencji przedłużonych restrykcji, byłby to ruch o 10 punktów bazowych (a zatem stopa referencyjna wynosiłaby 0%).

Bieżący tydzień zaczynamy od dnia wolnego w USA, a w kalendarzu więcej zacznie dziać się od środy. Wtedy to odbędzie się inauguracja prezydentury Joe Bidena. Wiążą się z tym obawy o zamieszki, ale o ile nie będą naprawdę poważne, nie powinno to mieć większego wpływu na rynek. Ten będzie czekał raczej na posiedzenie EBC (czwartek), czy też wstępne styczniowe indeksy PMI (piątek). W poniedziałek o 10:10 euro kosztuje 4,5465 złotego, dolar 3,7670 złotego, frank 4,2229 złotego, zaś funt 5,0967 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane