Dolar potaniał do 4,12 zł

Wojciech Dembiński
opublikowano: 28-12-2000, 00:00

Dolar potaniał do 4,12 zł

Dłuższa przerwa w związana ze świętami Bożego Narodzenia oraz zbliżający się koniec roku tradycyjnie już spowodowały znaczny spadek aktywności dealerów walutowych na polskim foreksie. Płytkość rynku sprzyjała z kolei dalszemu umacnianiu się złotego względem walut zagranicznych, a w szczególności w stosunku do dolara.

Wczoraj na otwarciu handlu na rynku międzybankowym kurs dolara wyniósł 4,1645 zł, w porównaniu z piątkowym zamknięciem 4,17 zł. Natomiast notowania euro wzrosły — z 3,8495 zł do 3,8835 zł — w związku z aprecjacją euro względem dolara na foreksach zagranicznych (do 0,9310 dolara). Na wczorajszym fixingu NBP ustalił indykatywny kurs zielonego na 4,1487 zł, a euro na 3,8725 zł. Tendencja zwyżkowa utrzymywała się przez cały dzień. Około godziny 15.30 dolara wyceniano na 4,13 zł, kurs euro spadł zaś do poziomu 3,8450 zł.

Do wzrostu notowań złotego (odchylenie od dawnego parytetu wyniosło aż plus 7,5 proc.) przyczyniły się głównie zlecenia inwestorów zagranicznych. Ma to związek ze spodziewanym obniżeniem stóp procentowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ponieważ rynek walutowy jest bardzo płytki, dlatego każdy, nawet niewielki, popyt na polską walutę przekłada się na wzrost notowań złotego.

Uczestnikom rynku walutowego humory popsuły wczoraj dane o cenach żywności w pierwszej połowie grudnia. Z podanej o godzinie 16.00 informacji wynikało, że ceny zwiększyły się o 0,8 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się, że wzrost wyniesie najwyżej 0,5 proc. Większość dealerów nie przejęła się jednak zbytnio niekorzystnymi wiadomościami i postanowiła zaczekać na publikację danych o cenach żywności za cały grudzień. Około godziny 16.30 za dolara oferowano 4,1220 zł, euro wyceniano zaś na 3,8392 zł.

Według analityków, spokój na foreksie utrzyma się do końca tygodnia. Rynek rozruszać mogą potem dane o deficycie obrotów bieżących, które zostaną przedstawione 2 stycznia.

Na przetargu obligacji skonwertowanych oferta banku centralnego nie cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. Wartość zamówień wyniosła 223 mln zł, wobec 300 mln zł oferty. Ostatecznie sprzedano obligacje o oprocentowaniu 6 proc. i terminie wykupu w sierpniu 2009 zł, o wartości nominalnej 103 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar potaniał do 4,12 zł