Dolar straci z powodu złych danych o sprzedaży z USA

Zakłady Dziewiarskie "MEWA" S.A.
13-06-2002, 17:12

NOWY JORK (Reuters) - Umiarkowana zwyżka dolara wobec euro, która trwała od czwartku rano, skończyła się, gdy dane na temat majowej sprzedaży detalicznej w USA okazały się znacznie gorsze od oczekiwanych. Dzięki czwartkowym danym kolejne uzasadnienie znalazła teza o wolnym tempie wychodzenia USA z kryzysu.

"Dane o sprzedaży z pewnością wskazują, że gospodarka wydobywa się z recesji bardzo powoli" - powiedział Tim Benfer z Bank of Montreal.

"To powinno wzmocnić euro" - dodał.

Sprzedaż detaliczna w maju spadła w USA o 0,9 procent, a po odliczeniu samochodów o 0,4 procent. Analitycy spodziewali się odpowiednio spadku o 0,3 i wzrostu o 0,3 procent.

Także raport o cenach produkcji wskazuje, że gospodarka amerykańska pogrążona jest w letargu. Indeks PPI spadł w maju o 0,4 procent, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 procent.

Według ekonomistów dane te wskazują, że presja inflacyjna praktycznie nie istnieje i Fed nie musi się w związku z tym spieszyć z podnoszeniem stóp procentowych.

"Trudno sobie wyobrazić, by w tej sytuacji Fed podniósł stopy procentowe" - powiedział Anthony Karydakis, ekonomista z Banc One Capital Markets.

Dla odmiany Europejski Bank Centralny zasugerował w czwartek, że w jego przypadku podwyżki można się spodziewać już niedługo. ECB podwyższył swoją prognozę inflacyjną podając, że inflacja w tym, a być może także i w przyszłym roku będzie prawdopodobnie wyższa niż zakładane przez bank dwa procent.

Euro, które przed publikacją danych o sprzedaży znajdowało się nieco tylko powyżej poziomu 94 centów, o godzinie 17.07 kosztowało 94,56 centa. Spadek dolara pogłębiły jeszcze zniżki na Wall Street.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Dziewiarskie "MEWA" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar straci z powodu złych danych o sprzedaży z USA