Dolar w górę po danych o inflacji w lutym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 15:13

Dolar umocnił się wobec euro na rynku międzybankowym w Nowym Jorku w środę przed południem lokalnego czasu po publikacji danych o inflacji w USA w lutym - podają dealerzy.

Dolar umocnił się wobec euro na rynku międzybankowym w Nowym Jorku w środę przed południem lokalnego czasu po publikacji danych o inflacji w USA w lutym - podają dealerzy.

    Dolar umocnił się do 1,2984 za euro z 1,3087 zanotowanych we wtorek po południu.

    Departament Pracy podał w środę, że ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w lutym o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, po wzroście w styczniu o 0,1 proc. To największy wzrost od czterech miesięcy. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI (cen towarów i usług) wzrośnie w lutym o 0,3 proc. licząc miesiąc do miesiąca.

    Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła w lutym o 0,3 proc. w skali miesiąca, najwięcej od września 2004 roku, po wzroście w styczniu o 0,2 proc.

    Analitycy oceniają, że wyższa inflacja może spowodować przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych w USA.

    "Inflacja jest jedynym czynnikiem, który zmusiłby Fed do podwyższania stóp w szybszym tempie" - powiedział strateg walutowy w Merrill Lynch & Co. Inc. Jason Daw.

    We wtorek Fed podwyższył swoją benchmarkową stopę procetnową o 25 pkt bazowych do 2,75 proc. i była to już siódma podwyżka stóp od czerwca 2004 r.

    Wprawdzie Rezerwa Federalna podtrzymała w komunikacie wolę miarowego podwyższania stóp procentowych, jednak wyraziła zaniepokojenie rosnącą presją inflacyjną widoczną w ostatnich miesiącach. Zostało to odebrane przez rynki jako możliwość większych podwyżek stóp w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane