Dolar w lekkim odwrocie

  • Marek Rogalski
opublikowano: 25-02-2016, 12:06

Mocne spadki na rynku akcji w Chinach Ludowy Bank Chin ustalił kurs wymiany juana na dolara na słabszym poziomie niż wczoraj (6,5318 wobec 6,5302). Pojawiła się oficjalna sugestia (PBOC i resort finansów), co do zwiększenia w przyszłości poziomu deficytu budżetowego do 4 proc. PKB wobec 3 proc. celowanych na ten rok.

Odnosząc się do zbliżającego się szczytu G20 przyznano (minister finansów Lou), że spekulacje, jakoby miał zostać podejmowany temat dewaluacji juana są nierozsądne.  Niemniej Chiny będą zabiegać o współpracę międzynarodową w kontekście ryzyk stojących przed globalną gospodarką (wiceminister Zhu). Kluczowe może okazać się właściwe połączenie polityki fiskalnej i monetarnej.

USA: W środę po południu rynek otrzymał słabe dane nt. szacowanego indeksu PMI dla usług w lutym, który nieoczekiwanie spadł do 49,8 pkt. z 53,2 pkt. w styczniu. Słabo wypadła też sprzedaż domów na rynku pierwotnym, która w styczniu zmalała do 494 tys. wobec szacowanych 525 tys. (wcześniej, we wtorek mieliśmy jednak nieco lepsze dane z rynku wtórnego – wzrost do 5,47 mln). Poza tym głos zabierali też przedstawiciele FED. W opinii Jamesa Bullarda z FED w St.Louis (ma prawo głosu w FOMC w tym roku) spadające oczekiwania inflacyjne powodują dyskomfort w kwestii oczekiwań, co do podwyżek stóp procentowych. Dał do zrozumienia, że nieoczekiwany wyższy wzrost inflacji CPI (w tym bazowej) w styczniu nie rozwiał u niego tych obaw, choć jak dodał – dalszy wzrost inflacji sprawi, że trudno będzie wytłumaczyć zasadność wstrzymania się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Z kolei w opinii „jastrzębiego” Jeffrey’a Lackera z FED w Richmond (nie głosuje w 2016 r.) nie ma mocnych dowodów, że ostatnie dane makro mogą skłaniać do zmiany wcześniejszego planu podwyżek stóp procentowych. 

Wielka Brytania: Drugi odczyt PKB w IV kwartale, wskazał na  wzrost o 0,5 proc. k/k i 1,9 proc. Inwestycje nieoczekiwanie spadły o 2,1 proc. k/k wobec ich wzrostu o 1,2 proc. k/k po korekcie z 2,2 proc. k/k wcześniej, a w ujęciu rocznym dynamika zmniejszyła się do 2,4 proc. z 4,5 proc. po korekcie z 5,8 proc. w III kwartale.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Naszym zdaniem: Słabsze dane nt. PMI, jakie poznaliśmy w środę po południu ograniczyły wcześniejsze zwyżki dolara. Wprawdzie dzisiaj amerykańska waluta ponownie próbuje zyskiwać, to jednak na koszyku BOSSA USD widać, że pierwsze podejście w okolice ważnego oporu przy 82,75 pkt. (dołek z końca grudnia) raczej nie było udane. Dzisiaj w kalendarzu informacji z USA mamy dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku za styczeń o godz. 14:30, a także kolejne wystąpienia przedstawicieli FED (Lockhart i Williams). Obaj nie mają jednak prawa głosu w FOMC w tym roku, ale są dobrymi reprezentantami tzw. centrum, stąd też mogą okazać się bardziej „opiniotwórczy” niż inni przed marcowym posiedzeniem. W tym kontekście dość ciekawe są ostatnie słowa Jamesa Bullarda, którzy dużo koncentruje się na tzw. oczekiwaniach inflacyjnych i jednocześnie nie wyklucza, że może „być w błędzie”.

Dzisiejsze dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku z reguły są dość zmienne, ale w krótkim okresie mają spory wpływ na nastroje. Oczekiwania mówią o odbiciu o 2,5 proc. m/m i 0,2 proc. m/m bez środków transportu (ale po sporym spadku w grudniu). Niemniej dobre odczyty zwiększą prawdopodobieństwo scenariusza w którym gospodarka w I kwartale nie powieli słabości z końcówki roku, co tym samym może nieco „podważać” dotychczasowe założenia rynku, że FED nie zrobi nic ze stopami do wiosny 2017 r.

Dzisiejsze słabsze dane z Wielkiej Brytanii nie pomogły funtowi, chociaż GBP/USD nie ustanowił jeszcze nowego dna poniżej wczorajszych 1,3877. Pesymizm jest ogromny, a rynek odmienia słowo Brexit przez wszystkie przypadki. Na razie, zatem nie widać mocnych sygnałów mogących sugerować odwrócenie trendu – teoretycznie test okolic 1,3500-1,3650 w średnim terminie wciąż jest możliwy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane