Czytasz dzięki

Dolar zyskuje po nocy wyborczej

dr Przemysław Kwiecień CFA. Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 04-11-2020, 08:17

Cały czas nie wiemy kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Burzliwa noc wyborcza przyniosła mocne wyniki dla Trumpa, ale zliczanie głosów korespondencyjnych sprawia, że nie może być pewny wygranej. Na rynku mamy mocne zmiany notowań, w tym umocnienie złotego.

Sondaże po raz kolejny nie doszacowały Trumpa. Największe stany, które musiał wygrać – Teksas i Florydę, wygrał dość bezpieczną różnicą głosów. Wziął też Ohio, bez którego nie wygrał żaden republikański prezydent. Na ten moment czekamy na wyniki z sześciu stanów i w pięciu z nich prowadzi Trump. Najmniej istotnym jest Nevada, gdzie oczekiwano wygranej Trumpa, ale prowadzi tam Biden. Jeśli wygra Nevadę wystarczy mu wygrana w Pensylwanii. Jeżeli przegra Nevadę, musi wygrać dowolne dwa z pozostałych pięciu stanów. Problem Bidena polega na tym, że w każdym z tych stanów droga do wygranej jest bardzo stroma. Albo większość głosów została już przeliczona (Georgia i Płn. Karolina), albo strata jest duża. Biden musi liczyć że nieprzeliczone i ciągle napływające głosy listowne będą głównie dla niego. Cały czas jest to możliwe, a na przykład wspomniana Pensylwania jeszcze do piątku czeka na głosy (o ile zostały wysłane do wczoraj)! To zaś oznacza, że wyniku wyborów możemy nawet nie poznać w tym tygodniu.

To co wydaje się pewne, to podział władzy w Kongresie. Wczoraj dolar tracił, bo rynek szykował się na „Blue Wave” – pełnię władzy Demokratów, która oznaczałaby jeszcze większy deficyt i presję na dolara. Demokraci prawdopodobnie utrzymają Izbę Reprezentantów, ale równie prawdopodobnie nie uda im się przejąć Senatu. I to wystarcza rynkom, aby kierować się w stronę dolara. Dla giełd wybór prezydenta będzie ważny – ewentualna wygrana Bidena zostałaby odebrana negatywnie. Jednak przy obecnych poziomach indeksów i otoczeniu gospodarczym, jakikolwiek układ z podziałem władzy trudno uznać za bardzo optymistyczny.

Poza wyborami mamy mieszankę dobrych informacji gospodarczych z Azji (wzrost PMI w Chinach i Indiach) oraz złych z Europy (nowe ograniczenia w Holandii, Grecji i na Węgrzech). Chwilowo to wszystko jednak jest w cieniu wyborów. O 8:10 euro kosztuje 4,6008 złotego, dolar 3,9500 złotego, frank 4,3081 złotego, zaś funt 5,1193 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane