Dom Development wrzuca wyższy bieg

opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Deweloper zwiększa zyski i przychody, ale też tempo prac — w budowie ma najwięcej mieszkań w swojej historii.

Dobra passa firmy Dom Development trwa. W pierwszym półroczu 2018 zysk netto grupy wyniósł 76,3 mln zł i był o 59 proc. wyższy niż przed rokiem. Prawie o połowę — z 435,5 mln zł do 639,2 mln zł — urosły natomiast przychody dewelopera ze sprzedaży.

Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, długotrwała równowaga popytu i podaży ostatnio wyraźnie się zaburzyła. Na rynku jest mniej mieszkań na sprzedaż, co powoduje wzrost cen. Popyt natomiast wciąż jest ogromny.
Zobacz więcej

TURBULENCJA:

Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, długotrwała równowaga popytu i podaży ostatnio wyraźnie się zaburzyła. Na rynku jest mniej mieszkań na sprzedaż, co powoduje wzrost cen. Popyt natomiast wciąż jest ogromny. Fot. ARC

— Sprzedajemy z większą marżą. Mamy mocne fundamenty finansowe, wysoki poziomgotówki i brak długu netto oraz wysokiej jakości, silnie zdywersyfikowany bank ziemi, co pozwala nam uruchamiać kolejne inwestycje — twierdzi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

W pierwszym półroczu deweloper przekazał klientom 1441 lokali, co oznacza wzrost o 60 proc. Grupa ruszyła w tym czasie z budową 2391 mieszkań, wobec 2229 przed rokiem. Obecnie w budowie ma rekordowe 6409 lokali w ramach 50 inwestycji. Jarosław Szanajca zapowiada, że Dom Development umocni działalność w Trójmieście i Wrocławiu, gdzie w pierwszym półroczu kupił grunty umożliwiające budowę odpowiednio 800 i 300 mieszkań.

— Na ziemię wydaliśmy łącznie 100 mln zł — dodaje prezes.

Twierdzi, że w pierwszym półroczu popyt na mieszkania — mimo znaczącego wzrostu cen — wciąż był bardzo duży na wszystkich rynkach, na których działa firma, czyli w Warszawie, we Wrocławiu i w Trójmieście.

— W stolicy nasza spółka Dom Construction rozpoczęła realizację pierwszych inwestycji w formule generalnego wykonawstwa. Zgodnie z założeniami, koncentrujemy się na marżach. Własne wykonawstwo w Warszawie będzie wspierać ten plan — mówi Jarosław Szanajca. Zwraca uwagę, że na rynku odczuwalne jest wyhamowanie podaży, co ma związek z problemami branży budowlanej i utrudnionym dostępem do gruntów.

— Widzimy nieznaczną poprawę sytuacji w branży budowlanej oraz wiele pozytywnych sygnałów wskazujących na utrzymanie się wysokiego popytu. Koszty budowy zaczynają się stabilizować, a niskie stopy procentowe i bezrobocie oraz silny wzrost gospodarczy nadal sprzyjają zakupowi mieszkań — twierdzi prezes.

Zdaniem analityków, dynamiczny wzrost przychodów i zysku Dom Development jest w dużej mierze pochodną przejęcia spółki Eurostyl, które nie było uwzględnione w wynikach za pierwsze półrocze 2017.

— Raport półroczny potwierdza, że deweloper jest w dobrej kondycji finansowej. W pierwszym półroczu 2018 zwiększył saldo funduszy pieniężnych, ponadto dokonał wykupu obligacji o wartości nominalnej 50 mln zł, co przyczyniło się do dalszego obniżenia długu netto. Grupa ma komfortową „poduszkę płynnościową” do zakupu gruntów pod nowe inwestycje — tłumaczy Mateusz Mucha, menedżer w Navigator DM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy