Dom kontra mieszkanie

PIOTR SUCHODOLSKI
opublikowano: 17-10-2011, 00:00

NIERUCHOMOŚCI

PIOTR SUCHODOLSKI

Wealth Solutions

Co jest lepsze dom czy mieszkanie? Dysputa na ten temat może przypominać spór o wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, ponieważ każda opcja ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. A jak przedstawia się to zagadnienie z czysto ekonomicznego punktu widzenia?

Według danych Centrum Amron, w gminach oddalonych o 25-65 km od centrum Warszawy można kupić działkę budowlaną już od 50 zł za metr. Wybierzmy jednak atrakcyjną lokalizację, która będzie dobrze skomunikowana ze stolicą. Z Grodziska Mazowieckiego koleją można dotrzeć do ścisłego centrum Warszawy w 35 minut, a już w przyszłym roku z tego miejsca będzie można mknąć autostradą w kierunku stolicy. Znajduje się tu wiele przedszkoli, szkół, dobrze rozwinięta sieć handlowo-usługowa, czy basen.

W gminie średnia transakcyjna cena metra ziemi budowlanej to 108 zł. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup działki o powierzchni około 1,5 tys. mkw., zapłacimy średnio 162 tys. złotych. Koszty materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu to około 150 tys. zł. Takich danych dostarcza grupa Polskie Składy Budowlane, która co miesiąc bada koszty kupna materiałów potrzebnych do budowy domu o powierzchni 152 mkw. Robocizna z gotowym projektem to kolejne 200 tys. zł. Razem daje nam to koszt około 512 tys. zł. Za tę cenę możemy mieć dom jednorodzinny z własnym ogrodem i dobrym dojazdem do pracy.

Jakie mieszkanie możemy kupić w Warszawie za tę cenę? Według danych Centrum Amron, średnia cena transakcyjna jednego metra kwadratowego w stolicy to 7826 zł. Pieniądze potrzebne do budowy domu wystarczą nam na mieszkanie o powierzchni 65 mkw. Jest to jednak wielkość mieszkania liczona po średniej cenie metra kwadratowego dla całej Warszawy. Oczywiście na więcej będziemy mogli sobie pozwolić w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Białołęka czy Ursus. W centrum natomiast za tę sumę raczej nie poszalejemy.

Podsumowując, za cenę domu pod Warszawą można kupić średnio trzypokojowe mieszkanie w jej granicach. Z tej perspektywy wizja domu z ogródkiem staje się bardziej realna i kusząca. Oczywiście zagorzałych zwolenników życia w mieście nie przekonają argumenty dotyczące komfortu życia poza jego granicami, ale niezdecydowanych mogą skłonić do porzucenia miejskiego ścisku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR SUCHODOLSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu