Czytasz dzięki

Dom musi mieć paszport

GAS
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Klimatyzacja i wentylacja zyskają na znaczeniu. Od stycznia 2009 r. polskie mieszkania i domy będą musiały otrzymać świadectwo energetyczne.

Klimatyzacja i wentylacja zyskają na znaczeniu. Od stycznia 2009 r. polskie mieszkania i domy będą musiały otrzymać świadectwo energetyczne.

Od stycznia 2009 r. sprzedaż albo wynajem domu lub mieszkania nie będzie już taka prosta. Każda nieruchomość nowo wybudowana czy też wprowadzana do obrotu będzie musiała mieć energetyczny paszport. W takim paszporcie zostanie określone orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu kupujący dom lub mieszkanie, podobnie jak np. lodówkę, będzie wiedział, z jakimi kosztami zużycia energii musi się liczyć.

Wysoka klasa

Obowiązek wydawania świadectw energetycznych to sposób zachęty do budowy budynków energooszczędnych i przyjaznych środowisku. Przy wydawaniu certyfikatów pod uwagę będzie brane m.in. zapotrzebowanie budynku na energię do centralnego ogrzewania, podgrzania wody, wentylacji i klimatyzacji, a w budynkach użyteczności publicznej — także oświetlenia. Każda nieruchomość otrzyma klasę energetyczną, podobnie jak w przypadku sprzętu AGD. Klasa A będzie najwyższa i otrzymają ją budynki najbardziej oszczędne.

Podobnie jak w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego wysoka energooszczędność wpłynie też na ceny nieruchomości. Niska klasa energetyczna budynku prawdopodobnie obniży cenę sprzedaży, ale kupujący musi się liczyć z wyższymi kosztami eksploatacji. Klasa energetyczna będzie też brana pod uwagę podczas ubiegania się o kredyt.

Kadra się szkoli

W nowych budynkach klasa energetyczna będzie określana na podstawie projektu budowlanego, a w już użytkowanych — w wyniku inwentaryzacji. Paszportu nie będzie mógł wystawić projektant, kierownik budowy, zarządzający budynkiem ani jego właściciel. Do ich sporządzania uprawniona będzie grupa około 80 tys. osób mających uprawnienia budowlane do projektowania. Dodatkowo szeregi te zasilą specjaliści, którzy do 1 stycznia 2009 r. przejdą szkolenia i zdadzą egzamin. W połowie przyszłego roku studia podyplomowe, na uczelniach wybranych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kończyć będą kolejni eksperci.

Świadectwo wydane przez nich ważne będzie przez 10 lat, ale jeśli w tym czasie standard energetyczny budynku się nie zmieni, jego ważność będzie automatycznie przedłużana. Za świadectwo dla mieszkania trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych, a w przypadku domów jednorodzinnych — około 1,5 tys.

10

lat Tyle będzie ważne świadectwo energetyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Polecane