Domy przegoniły mieszkania, działki przegoniły domy

opublikowano: 05-04-2021, 20:00

Zainteresowanie działkami budowlanymi wzrosło w ciągu roku o 71 proc., a liczba transakcji ich dotycząca - o 20 proc.

W lutym 2021 r. ruch na stronach OtoDom w kategoriach „mieszkanie na sprzedaż” i „mieszkanie na wynajem” był o 13 proc. większy niż rok wcześniej, za to domów na sprzedaż szukano o 32 proc. częściej, a działek na sprzedaż – aż o 71 proc. częściej! Zainteresowanie działkami budowlanymi potwierdza RynekPierwotny powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości - w 2020 r. podpisano ponad 56 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych, o 19,62 proc. więcej niż w 2019 r.

Jak zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny, utrudnienia związane z pandemią, które wpłynęły na zmniejszenie o 9 proc. rok do roku liczby zawartych umów deweloperskich, nie wpłynęły w ten sam sposób na inwestycje w działki budowlane. „Wiele wskazuje, że to właśnie plany budowy nowych domów skutkowały pobiciem rekordu dotyczącego liczby sprzedanych działek budowlanych” – napisał Andrzej Prajsnar w komentarzu.

Z posumowania odwiedzin portalu OtoDom należałoby jeszcze dodać statystyki dotyczące działek rekreacyjnych – te wyszukiwane były w lutym 2021 o 99 proc. częściej niż przed 12 miesiącami. O 100 proc. wzrosła liczba zapytań o balkon, o 105 proc. o taras, a o 134 proc. o mieszkanie z ogródkiem.

Zdaniem ekspertów OtoDom dane te jak w soczewce ukazują zmiany preferencji mieszkaniowych Polaków. Potwierdzają je – choć w odwrotnym porządku – dane na temat podaży. Mniej jest chętnych do sprzedawania tych najatrakcyjniejszych, a wzrosła liczba ofert tych mniej pożądanych: liczba ofert domów na sprzedaż zmalała rok do roku o 18 proc., a działek o 8 proc. Wzrosła natomiast liczba ofert sprzedaży mieszkań (o 11 proc.) i ofert mieszkań na wynajem (o 26 proc.) oraz pokoi na wynajem (aż o 44 proc.).

Ceny ofertowe nowych domów poszły w tym roku w górę o 14 proc. na rynku wtórnym i o 8 proc. na rynku pierwotnym. Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w porównaniu z 2020 r. o 3 proc. Natomiast ceny najmu mieszkań maleją – w porównaniu z początkiem 2020 r. aż o 8 proc., przy czym np. w Warszawie spadek wyniósł aż 21 proc.

„Procesy zachodzące obecnie na polskim rynku nieruchomości mogłyby służyć za model do wyjaśniania, jak zmiany popytu i podaży wpływają na cenę. Od trwałości zmian preferencji mieszkaniowych Polaków zależeć będą ceny także w przyszłości” – podsumowują autorzy zestawienia OtoDom.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
Okiem eksperta
Działka to tańsza i zdrowsza alternatywa mieszkania
Tomasz Błeszyński
Doradca rynku nieruchomości

Zainteresowanie domami i działkami zaczęło się wcześniej niż okres ostatniego roku. Oczywiście pandemia uzmysłowiła dyskomfort i ryzyko mieszkania w bloku, ale już wcześniej szalejące ceny mieszkań podsuwały jako alternatywę zakup domu lub działki budowlanej. Dla rodziny kupno 3-4 pokojowego mieszkania w bloku jest już zbyt dużym wydatkiem. Niższe w porównaniu z mieszkaniami ceny działek przyciągają również tych klientów, którzy szukają ochrony antyinflacyjnej dla swoich oszczędności, a nie mają ich aż tak dużo, by lokować w drogie mieszkania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane