Domy z fabryki chcą podbić Polskę

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-01-2016, 22:00

Polacy nadal wolą budować systemem gospodarczym, Danwood próbuje ich przekonać, że można szybciej — i niekoniecznie drożej.

Fabrykę w Bielsku Podlaskim opuszcza rocznie ponad 800 gotowych domów w drewnianej konstrukcji szkieletowej — mogłoby nawet tysiąc. Dzięki nowej hali produkcyjnej, która będzie gotowa jesienią tego roku, możliwości produkcyjne Danwooda, spółki z portfela funduszu Enterprise Investors, wzrosną do 1,5 tys. domów rocznie. Koszt budowy hali wraz z nowym parkiem maszynowym wyniesie około 30 mln zł.

Dużo rzadziej niż 5 lat temu spotykamy się z klientami, którzy mają wątpliwości co do trwałości domów w konstrukcji drewnianej — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwooda.prezes Danwooda.
Zobacz więcej

WIĘKSZE ZAUFANIE:

Dużo rzadziej niż 5 lat temu spotykamy się z klientami, którzy mają wątpliwości co do trwałości domów w konstrukcji drewnianej — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwooda.prezes Danwooda. ARC

— Zdecydowaliśmy się na budowę hali w związku z planami zwiększenia sprzedaży zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, gdzie dopiero rozwijamy działalność. W obu tych krajach w ciągu dwóch lat chcemy osiągnąć sprzedaż na poziomie dwustu domów rocznie. Cały czas zwiększamy też sprzedaż w Niemczech, gdzie trafia 90 proc. naszej produkcji — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwooda.

W 2015 r. spółka oddała klucze do 836 domów — o ponad 100 więcej niż w 2014 r. Miniony rok był też rekordowy pod względem liczby zamówień — 1419 domów. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o ponad 40 proc. Przychód ze sprzedaży w 2015 r. wyniósł 518 mln zł, a zysk netto — ok. 25 mln zł.

— W 2015 r. podpisaliśmy najwięcej umów w historii firmy. Tyczy się to również rynku polskiego, choć w tym przypadku nie są to jeszcze duże ilości, bo sprzedaliśmy około 80 domów. Powoli widzimy wzrost zainteresowania naszą ofertą. W Polsce nadal bardzo rozpowszechniony jest system budowania gospodarczego. Klienci

są przyzwyczajeni do tego, że kupuje się projekt domu lub projektuje z architektem, potem szuka się firmy budowlanej, a na końcu — gdy dom już stoi — ekipy do jego wykończenia — wyjaśnia Jarosław Jurak.

Produkcja domu w drewnianej konstrukcji szkieletowej trwa kilka dni, a montaż — od 6 do 8 tygodni. Najwięcej czasu zajmują ustalenia z klientem dotyczące ostatecznego wyglądu domu. Koszty takiego domu są porównywalne do kosztów budowy tradycyjnym systemem, wynoszą ok. 3 tys. zł/mkw.

— Polacy coraz częściej ko- rzystają z niestandardowych rozwiązań przy budowie domów. Widać to w popularności np. gotowych domów „do złożenia”. Trzeba jednak zaznaczyć, że wzrost popularności takich rozwiązań to nadal niewiele, bo ruszamy z niskiej bazy.

Gotowych domów w Polsce buduje się kilka tysięcy rocznie, to dziesięciokrotnie mniej niż w Niemczech — mówi Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Brokera.

W Danwoodzie zatrudnio- nych jest 1,1 tys. osób, z tego 253 przybyło w 2015 r. W tym roku spółka planuje zatrudnić kolejne 100 osób. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu