Czytasz dzięki

Domy z gliny z dobrym klimatem

opublikowano: 01-08-2016, 22:00

POMYSŁ NA BIZNES: Piotr Soboń buduje dla amatorów rozwiązań ekologicznych i… ekonomicznych

Popyt na to, co naturalne i ekologiczne, wciąż rośnie. Sprzedają się naturalne kosmetyki, naturalne jedzenie, naturalne meble, a coraz częściej też... naturalne domy. Dom z drewna, słomy i gliny wielu może się kojarzyć ze skansenem — z czymś, od czego zdecydowanie się odchodzi w nowoczesnym budownictwie. Tymczasem to domy przyszłości! Przekonuje o tym Piotr Soboń, inżynier budownictwa, właściciel firmy Naturalne Budownictwo.

SCHRONIENIE NA LATA: Nasze domy z gliny i słomianych kostek są równie trwałe co domy wykonane w tradycyjnych technologiach — zapewnia inżynier Piotr Soboń, założyciel firmy Naturalne Budownictwo.
Zobacz więcej

SCHRONIENIE NA LATA: Nasze domy z gliny i słomianych kostek są równie trwałe co domy wykonane w tradycyjnych technologiach — zapewnia inżynier Piotr Soboń, założyciel firmy Naturalne Budownictwo. WOJCIECH JARGIŁO

Samodzielne początki

Swoją przygodę z tym biznesem zaczął od zaprojektowania i budowy niewielkiego domu na działce, którą otrzymał w spadku po dziadkach. Nie zatrzymał go jednak dla siebie, ale sprzedał — z zyskiem. Budowa pochłonęła całe jego oszczędności, a do zakupu sprzętu budowlanego dołożył się urząd pracy — dotacją w kwocie 18 tys. zł dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zachęcony powodzeniem pierwszego projektu zaczął budować... własną firmę. Jak to bywa w wypadku młodych przedsiębiorców, na początku wszystko robił sam.

— Pracowałem fizycznie, sam wykonywałem projekty, sam też stworzyłem stronę internetową — wylicza Piotr Soboń.

Szybko jednak okazało się, że zainteresowanie ofertą jest tak duże, że potrzebuje wsparcia. Obecnie zatrudnia czterech pracowników fizycznych oraz specjalistów. Sprawy biurowe powierza księgowej oraz kadrowej. Przy projektowaniu wspierają go architekci i konstruktorzy.

— Mimo że we współpracę jest zaangażowanych tyle osób, nadal pracuję dużo więcej niż osiem godzin dziennie — dodaje założyciel firmy. Wspólnie projektują i budują domy jednorodzinne, które są alternatywą dla budynków tradycyjnych. Koszty wybudowania jednych i drugich są porównywalne. Czym się zatem od siebie różnią? Domy naturalne są zdrowe i przyjazne mieszkańcom, co dla coraz większej grupy odbiorców coraz bardziej świadomych ekologicznie ma ogromne znaczenie.

W planach spółka

Poza aspektem ekologicznym naturalne domy są praktyczne.

— Takie budynki są energooszczędne: bardzo ciepłe w zimie i zapewniające chłód latem. Tynki gliniane wewnątrz budynku regulują wilgotność, co natomiast bezpośrednio wpływa na odporność organizmu człowieka. Cały dom posiada specyficzny mikroklimat — wyjaśnia założyciel firmy Naturalne Budownictwo.

Takiego mikroklimatu poszukuje coraz więcej osób decydujących się na budowę własnego domu.

— Miesięcznie dostaję kilka zapytań. W zupełności wystarczy, jeśli dostanę dwa, trzy zlecenia na projekt i budowę w ciągu roku. Oczywiście, w przyszłości chcę wykonywać więcej zleceń, ale wszystko po kolei — mówi Piotr Soboń, który o przyszłości myśli bardzo konkretnie.

Konkurencja współpracująca

— Chciałbym prowadzić firmę tak, aby była możliwa budowa kilku domów jednocześnie. Chciałbym mieć w ofercie gotowe projekty domów za konkretną cenę do wybudowania w dowolnym miejscu Polski w stosunkowo krótkim czasie, np. czterech miesięcy. Poza tym wraz z przyjaciółmi pracujemy nad małą spółką deweloperską specjalizującą się w technologii tradycyjnej. Mamy nadzieję, że budowa zacznie się już na jesieni tego roku — zapowiada założyciel firmy.

Szeroko zakrojone plany na rozwój generują niemałe koszty utrzymania. Właściciel firmy Naturalne Budownictwo przyjął model, w którym w produkcję angażuje się w 100 proc. — od samego jej początku, czyli projektu, do ostatnich szlifów w nowo wybudowanym domu. Jego firma zapewnia materiały, sprzęt i pracowników, co kosztuje go kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Na wysokość kosztów ma wpływ również to, że działa w branży, która cały czas się tworzy oraz wciąż wyznacza swoje ramy. Naturalne budownictwo to w Polsce branża stosunkowo nowa, w której nie ma wielu projektantów ani wykonawców. Większość tych, którzy działają na tym polu, należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, w którym jest również Piotr Soboń. Na tym etapie wykonawcy jeszcze ze sobą nie konkurują, ale raczej współdziałają, aby wspólnie promować naturalne budownictwo i budować świadomość odbiorców w tym obszarze.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Polecane