Doradca na 200 mln zł

Mariusz Zielke
13-09-2006, 00:00

W lipcu miały ruszyć pierwsze przetargi na budowę nowego rejestru ludności. Zamiast nich resort poszukuje doradcy. 200 mln zł leży i czeka.

W połowie września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) powinno otrzymać oferty od firm doradczych na pomoc przy budowie systemu ewidencji ludności PESEL2 (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności). Wartość takiego doradztwa to kilka milionów złotych (według naszych informacji budżet wynosi około 6 mln zł), ale jest to wstęp do kontraktów wartych łącznie 200 mln zł (budżet na cały PESEL). Firmy informatyczne z coraz większą niecierpliwością oczekują przetargów związanych z tym projektem. Nic dziwnego, miały zostać ogłoszone w lipcu 2006 r. Tak zapowiadano w kwietniu…

Plany rejestrowe

PESEL2 ma się składać z trzech rejestrów. Poza ewidencją ludności z tym systemem zostaną powiązane: rejestr utraconych dowodów osobistych oraz scentralizowany rejestr urzędów stanu cywilnego. Centralizacja danych ma ułatwić życie obywatelom (automatyzacja zmian w rejestrze np. przy zmianie nazwiska, uproszczone rejestrowanie albo zmiana działalności gospodarczej). Dobry rejestr centralny usprawni ponadto funkcjonowanie administracji i umożliwi realizację innych projektów związanych z budową e-państwa.

Problem w tym, że plany jak zawsze są ambitne, a z realizacją bywa różnie. Teraz ma być inaczej. Dlatego Ludwik Dorn, szef MSWiA, zapowiedział, że nie będzie jednego dużego przetargu, tylko kilka mniejszych, a za integrację całości będzie odpowiadał sam resort.

— Jeden wykonawca nie liczy się z potrzebami sfery publicznej, „trzyma za gardło” władzę publiczną i narzuca korzystne dla siebie rozwiązania — uzasadniał Ludwik Dorn.

Resort zapowiedział początkowo, że projekt zostanie zrealizowany do końca 2007 r., potem, że zacznie działać od końca I kwartału 2008 r., a przetargi na jego budowę ruszą w lipcu 2006 r. Wedle najnowszych planów, we wrześniu ma się rozstrzygnąć przetarg na konsultacje (wybór firmy doradczej), która przygotuje architekturę. Potem zostaną ogłoszone kolejne przetargi, już na konkretne realizacje.

Czas to pieniądz

Terminy będą gonić MSWiA. Dopiero 15 września resort ma otrzymać oferty od firm doradczych, które m.in. mają przygotować projekt architektury. W założeniach ten projekt ma być gotowy już na koniec tego miesiąca. Pierwsza tura przetargów ma potrwać do końca 2006 r., czyli w trzy miesiące. Przetargi podzielono na 4 części (doradztwo, budowa systemu centralnego i dostawa sprzętu dla centrum, budowa systemu dla gmin, dostawa sprzętu dla gmin). Najbardziej wartościowa powinna być druga grupa przetargów (aplikacja centralna i dostawa sprzętu). Podzielono ją na cztery części: budowa infrastruktury, systemu bezpieczeństwa, infrastruktury usługowej i systemu obsługi baz danych. Nie wiadomo, czy każdy z tych podprojektów będzie realizowany w odrębnym przetargu, czy na całość usług dla centrali zostanie wybrany jeden wykonawca lub ich konsorcjum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Doradca na 200 mln zł