Doradca za dwa tygodnie

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 02-03-2006, 00:00

Infor jest coraz bliżej debiutu giełdowego. Większość uzyskanych środków chce przeznaczyć na akwizycje. Marzy mu się… „Rzeczpospolita”.

Wydawca „Gazety Prawnej” od dawna zapowiada, że chce wejść na giełdę. Teraz prace nabiorą tempa.

— Uruchomiliśmy procedurę przygotowań do debiutu. W ciągu dwóch tygodni podpiszemy umowę z doradcą inwestycyjnym — mówi Ryszard Pieńkowski, prezes i właściciel Inforu.

Wydawca chce uzyskać 60-90 mln zł z emisji 20-30 proc. akcji firmy. Ale odsuwa w czasie termin debiutu — akcje mogą trafić na giełdę pod koniec tego roku lub na początku 2007.

— Większą część tych środków chcemy wydać na akwizycje. Chcemy zagrać o najwyższą stawkę — zaznacza Ryszard Pieńkowski.

Infor chce stanąć do wyścigu o 51-procentowy pakiet Presspubliki, wydawcy „Rzeczpospolitej”, który norweska Orkla powinna wystawić na sprzedaż pod koniec marca. Walka będzie zacięta, bo w szranki chcą stanąć międzynarodowe koncerny, choćby niemiecki Axel Springer czy szwedzki Bonnier, wydawca „Pulsu Biznesu”.

— Jestem z natury zuchwały i nie mam kompleksów. Uważam, że trzeba podskakiwać. Wtedy może coś uda się złapać — mówi Ryszard Pieńkowski.

Udziały w Presspublice pójdą jednak pewnie pod młotek, zanim Infor pozyska środki z debiutu.

— Mamy kilku potencjalnych partnerów finansowych, a jeśli procedura sprzedaży przeciągnie się, będziemy mogli zdobyć finansowanie z oferty publicznej akcji — przekonuje Ryszard Pieńkowski.

Na razie motorem wzrostu wydawnictwa będzie „Gazeta Prawna”, która sprzedawała w 2005 r. średnio 82,1 tys. egz. Infor, który miał w 2005 r. 141 mln zł przychodów i 5,8 mln zł zysku netto, chce w tym roku urosnąć o 20 proc. Przychody mają się zwiększyć do 171 mln zł, a zysk netto do 6,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Doradca za dwa tygodnie