Doradcy24 chcą wyjść na prostą

Kamil Zatoński
opublikowano: 08-04-2010, 00:00

O zakupie 16 mln akcji i tym samym przekroczeniu progu 5 proc. w kapitale poinformował niedawno utworzony fundusz Vesuvio Capital. Papiery sprzedawał i tym samym zszedł poniżej 5 proc. (choć tytuł komunikatu brzmiał: przekroczenie progu 5 proc.) Privilege Capital Management (PCM), inny fundusz, założony przez grupy WDM i Totmes. Faktycznie więc przetasowania miały neutralny wpływ na strukturę akcjonariatu.

Więcej zmian w ostatnich miesiącach było w samej spółce, która przeszła restrukturyzację. W jej ramach zdecydowano o połączeniu jednostki dominującej z przejętym wcześniej Creditifield, sprzedano udziały w dwóch podmiotach zależnych, zamknięto cztery placówki i przeniesiono działalność do mniej kosztownych placówek back-office. Zamknięcie nieefektywnego biura w Katowicach wiązało się z koniecznością zaliczenia w koszty poniesionych inwestycji, co obciążyło wynik pierwszego półrocza 2009. Dodatkowo zawiązano rezerwy na zagrożone należności. Efektem tego było prawie 4 mln zł straty już po pierwszych sześciu miesiącach minionego roku. Strat nie udało się odrobić w dalszej części roku, który był bardzo trudny dla branży pośredników finansowych.

Drugie półrocze dla spółki było już jednak nieco lepsze. Uzyskane w tym okresie przychody były o 39 proc. wyższe, niż w pierwszej połowie roku, prawie udało się też zbilansować przychody i koszty działalności podstawowej. Te pierwsze są jednak wciąż zbyt niskie, by spółka mogła myśleć o osiąganiu zadowalających zysków. Sprzedaż nadal koncentruje się na kredytach hipotecznych. Banki ostatnio udzielają ich trochę chętniej, ale też więksi, bardziej rozpoznawalni i mający większą sieć sprzedaży konkurenci spółki nie śpią. Trudno liczyć, by Doradcy24 byli w stanie zwiększyć udziały w rynku. Spółka nie składa jednak broni i systematycznie (aczkolwiek wolniej, niż zapowiadała) zwiększa liczbę doradców, rozwija też sieć placówek partnerskich. Bardziej aktywne mają być też działania marketingowe firmy. Spółka jest dziś wyceniana na 25 mln zł. Wkrótce w obrocie powinny się też pojawić akcje niedawno przeprowadzonej, kolejnej już emisji, przeprowadzonej z zachowaniem prawa poboru. Walory sprzedawano po 0,05 zł. Wczoraj na NewConnect kurs wynosił 0,08 zł.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy