Dorn: W Sejmie doszło do antykonstytucyjnego precedensu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 07:53

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn uważa, że w środę w Sejmie doszło do "niebezpiecznego antykonstytucjnego precedensu". Jak dodał, przed ewentualnymi rozmowami o koalicji, sytuacja w Sejmie musi się uspokoić.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn uważa, że w środę w Sejmie doszło do "niebezpiecznego antykonstytucjnego precedensu". Jak dodał, przed ewentualnymi rozmowami o koalicji, sytuacja w Sejmie musi się uspokoić.

"W Sejmie doszło do poważnego naruszenia porządku konstytucyjnego" - oświadczył Dorn po nocnym posiedzeniu klubu PiS. Jak wyjaśnił, w momencie, gdy marszałek Marek Jurek cofnął wicemarszałkowi Markowi Kotlinowskiemu delegację do prowadzenia obrad, wicemarszałek nie mógł przeprowadzić głosowania. "Jak nie było głosowania, to nie było żadnej decyzji" - podkreślił Dorn.

Jego zdaniem, część posłów w Sejmie, popierając zachowanie Kotlinowskiego, "steruje wyraźnie w kierunku kryzysu konstytucyjnego". Dorn wyraził nadzieję, że przerwa w posiedzeniu Sejmu ostudzi "gorące poselskie głowy".

Pytany o ewentualne rozmowy koalicyjne, Dorn powiedział, że najpierw trzeba dokonać "sanacji" w Sejmie oraz zyskać zapewnienie innych klubów, że porządek konstytucyjny będzie respektowany. "Najpierw trzeba uspokoić sytuację, a o koalicji, porozumieniach, będziemy mówili później. Potrzebny jest czas na ostygnięcie niektórych rozgrzanych do białości głów" - zaznaczył.

Dorn powiedział też, że czwartkowe rozmowy szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem PO Donaldem Tuskiem będą dotyczyły tego, aby środowy incydent antykonstytucyjny nie przerodził się w trwały kryzys konstytucyjny.

Podczas zamkniętego dla mediów posiedzenia klubu posłowie nie kryli swojego rozgoryczenia środowymi wydarzeniami w Sejmie. Zza zamkniętych drzwi dało się słyszeć głosy zagrzewające parlamentarzystów PiS do obrony marszałka Jurka. Jeden z posłów wzywał, jak to określił, do boju słowami: nas jest mniej, ale mamy w swoich szeregach Napoleona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane