Dość polityki - więcej odpowiedzialności

Andrzej Arendarski
opublikowano: 17-12-2008, 00:00

Apelujemy do wszystkich sił politycznych i do wszystkich posłów z osobna o odrzucenie politycznego weta prezydenta do tak istotnego dla polskiej gospodarki aktu prawnego, jaką jest ustawa o emeryturach pomostowych.

Jeżeli wcześniejsze emerytury nie zostaną ograniczone, to w końcu nie będzie komu pracować na wciąż młodszych emerytów. Według unijnego biura statystycznego Eurostat, w 2035 r. w Polsce będzie 24,2 proc. osób powyżej 65 roku życia, a w 2060 r. aż 36,2 proc. Obecny system wcześniejszych emerytur stanowi — w wielu wypadkach — niczym nie uprawnione przywileje, za które płacą wszyscy podatnicy. Obowiązujący system wcześniejszych emerytur wygasa z końcem 2008 r. i w przypadku odrzucenia przez Sejm lub zawetowania przez prezydenta projektu reformy, od 1 stycznia 2009 r. szereg grup zawodowych — które z punktu widzenia kryteriów medycznych powinny być uprawnione — zostanie pozbawionych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Krajowa Izba Gospodarcza popiera wprowadzenie od 2009 r., uchwalonej przez Sejm reformy systemu emerytur pomostowych — odwlekanej przez poprzednie rządy, z uwagi na koszty polityczne. Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej wyrażają zdumienie postawą związków zawodowych, które kosztem własnych, partykularnych i politycznych interesów nie dostrzegają konieczności wprowadzenia reformy systemu wcześniejszych emerytur. Ta krótkowzroczność prowadzi wprost do załamania się całego systemu emerytalnego.

Wydany w lutym 2008 r. przez Forum Obywatelskiego Rozwoju raport "Ile kosztują nas wcześniejsze emerytury?" wylicza, że fakt przejścia części osób w 2006 r. na wcześniejszą emeryturę kosztował państwo 8,2 miliarda złotych. Co więcej, autorzy raportu przeliczają wcześniejsze emerytury na portfele osób pracujących i okazuje się, że obciążenie z tego tytułu dla każdego pracującego wynosi miesięcznie 210 zł (2520 zł rocznie). 

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej,

wiceprezes Eurochambres

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Polecane