Dostawcy materiałów odrabiają straty

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 20-09-2010, 14:02

Ostrożny optymizm zapanował na rynku materiałów budowlanych. Druga połowa roku zapowiada dobre wyniki, ale za wcześnie, by mówić o powrocie koniunktury.

Wzrost produkcji materiałów budowlanych jest szczególnie widoczny w segmencie kruszyw potrzebnych do budowy dróg, ale nie tylko. Mimo to zdaniem ekspertów w tym roku znaczącego wzrostu produkcji budowlanej raczej nie będzie.

Mimo że zima nie sprzyjała branży, dobrymi wynikami może pochwalić się Grupa Polskie Składy Budowlane, skupiająca 367 hurtowni materiałów, która specjalizuje się w zaopatrywaniu głównie budownictwa mieszkaniowego, w tym przede wszystkim indywidualnego. W sierpniu 2010 r. roku przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych PSB były o 20 proc. wyższe niż przed rokiem i o ponad 11 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej.

A jak w tym czasie zachowywały się ceny? Z danych miesięcznika Licz i Buduj wynika, że od początku roku ceny np. wyrobów instalacyjnych wzrosły średnio o 0,9 proc. Wszystkie materiały budowlane podrożały średnio o 2,3 proc. Dla porównania w tym samym okresie 2007 roku wzrosły o 13,8 proc.

Spory, sięgający 12 proc. wzrost cen odnotowano w przypadku wyrobów stalowych. Z kolei chemia budowlana podrożała w maju o 1,3 proc. Dla porównania ceny stolarki drzwiowej wzrosły o 5 do 8 proc.

Nie wszystkie jednak ceny szły w górę. Materiały ścienne ceramiczne staniały od kwietnia o 5,1 proc., a dociepleniowe o 4,4 proc. Obniżki dotknęły też silikaty i gazobetony, a także pokrycia i folie dachowe oraz rynny.

Więcej w poniedziałkowym Pulsie Biznesu

KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dostawcy materiałów odrabiają straty