Dotacja i wydatki poza podatkiem

Monika Niewinowska
26-11-2003, 00:00

Dotacja jest zwolniona z podatku i nie może być traktowana inaczej. Wydatków zaś nie wlicza się w koszty.

20 listopada, po opublikowaniu w „PB” tekstu na temat opodatkowania dotacji z UE, Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na zadane przez nas wcześniej pytanie dotyczące tej kwestii. Przypomnijmy problem: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że dochody z bezzwrotnej pomocy unijnej są zwolnione od podatku, a wydatki z nich sfinansowane nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Jednak dotacja jest wypłacana ostatecznie po zakończeniu projektu. Przedsiębiorcy mieli w tej sytuacji problem z interpretacją przepisów (jakieś okoliczności mogą bowiem sprawić, że pieniądze nie zostaną wypłacone).

Jakie warunki

Wiktor Krzyżanowski, rzecznik ministerstwa, przywołując ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalniającą z opodatkowania dochody otrzymane ze środków pomocowych, przypomniał, że muszą one:

- pochodzić od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji UE i z programów NATO,

- muszą być przyznane na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, ministra lub agencje rządowe, również gdy środki są przekazywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania bezzwrotnej pomocy.

Dodatkowym warunkiem jest, aby podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, które dostają w związku z tym zlecenie na określone czynności.

Także dla 19 proc.

— W sytuacji zatem, kiedy umowa podpisana na przykład z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przewiduje refundację wysokości 60 proc. poniesionych kosztów związanych z realizacją jakiegoś projektu, a otrzymane z tego tytułu dochody spełniają kryteria, dochody te są wolne od podatku dochodowego. Wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tych środków w tej części nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym wydatki poniesione na realizację projektu nie mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów. Wysokość pomocy znana jest bowiem z zasady już w chwili zawarcia umowy — mówi Wiktor Krzyżanowski.

Dodaje on, że po wejściu w życie uchwalonej przez Sejm 12 listopada 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, analogiczne rozwiązania obowiązywać będą w 2004 r. i dotyczyć również podatników, którzy wybiorą opodatkowanie według jednolitej 19-proc. stawki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dotacja i wydatki poza podatkiem