Dotacja wypłacona, ale maleją stare koszty

05-11-2012, 00:00

Po zrefundowaniu rat leasingu należy skorygować wysokość zaliczek na PIT.

Po otrzymaniu dotacji podatnik musi zmniejszyć koszty uzyskania przychodów i zarazem zwiększyć zaliczki na podatek dochodowy za te okresy rozliczeniowe, w których wykazał zawyżone koszty. Nie może ich skorygować tylko przy rozliczaniu miesiąca, w którym wypłacono mu pieniądze. Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i realizuje projekt dofinansowany z pieniędzy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dotacja w wysokości 50 proc. dotyczy wydatków ponoszonych na spłatę części kapitałowej rat leasingowych na maszyny i urządzenia niezbędne do produkcji wyrobów znajdujących się w jego ofercie katalogowej. Wydatki te zaliczał do kosztów uzyskania przychodów. Gdy otrzymywał dotacje na ich pokrycie, wyłączał z podstawy opodatkowania koszty sfinansowane refundacją. Uważał, że ma prawo skorygować te koszty w miesiącu otrzymania dotacji, mimo że wydatki nią zrefundowane poniósł w innym okresie podatkowym i w związku z tym zaliczył je również do kosztów uzyskania przychodów w innym czasie, niż wpłynęło dofinansowanie.

Inne zdanie ma dyrektor warszawskiej izby. Odwołując się do ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych (PIT), wskazuje, że raty leasingu operacyjnego sfinansowane przez podatnika zz pieniędzy własnych, o ile nie zostały mu one zwrócone, mogą być uznane za koszt podatkowy w momencie ich poniesienia. Według ustawy nie są jednak takimi kosztami wydatki bezpośrednio sfinansowane z określonych dochodów, w tym wydatki najpierw poniesione przez przedsiębiorcę, a dopiero potem zwrócone pieniędzmi z dotacji. W konsekwencji przedsiębiorca, który najpierw ma takie wydatki, a potem są mu one refundowane, nie może ich wyłączać z kosztów na bieżąco, czyli przy rozliczeniu miesiąca wypłaty dofinansowania. Musi skorygować je z tych okresów, w których uwzględnił je w kosztach podatkowych (interpretacja, sygn. IPPB1/415- 898/12-2/ES).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dotacja wypłacona, ale maleją stare koszty