Dotacje i pożyczki w sukurs maluchom

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

W tym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przelało na konta firm 80 mln zł z RPO WO.

Do 2020 r. władze samorządowe woj. opolskiego zarezerwowały ponad 160 mln EUR na inwestycje dla lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO). W tym roku strumień unijnego wsparcia w wysokości 80 mln zł popłynął do firm, które stawiają m.in. na nowatorskie rozwiązania i prowadzą projekty związane z tworzeniem żłobków i klubów dziecięcych. W tym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) podpisało kolejne umowy dotacyjne z przedstawicielami biznesu (o wartości 38,8 mln zł) i udzieliło pożyczek na kwotę 53,7 mln zł.

— Fundusze unijne przyczyniają się do rozwoju firm. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mają stabilną pracę — podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Dotacje i pożyczki pokrywają koszty m.in. usług doradczych i szkoleniowych dla przedsiębiorstw. Są też istotnym wsparciem dla przyszłych eksporterów, którzy chcą podbijać nowe rynki i brać udział w giełdach kooperacyjnych. W pierwszym półroczu OCRG rozstrzygnęło dwa nabory dotacyjne ogłoszone jeszcze w ubiegłym roku.

— Pierwszy konkurs dotował przedsięwzięcia związane z uruchomieniem żłobkowego biznesu. Drugi nabór wspierał inwestycje podmiotów ekonomii społecznej, w tym fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni. Zarząd województwa opolskiego przyznał beneficjentom obu konkursów granty w wysokości 7,4 mln zł — podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

W tym roku dotacje sfinansowały również projekty związane z nowoczesnymi rozwiązaniami teleinformatycznymi, a także z udziałem przedsiębiorców w targach zagranicznych. Przedstawiciele biznesu złożyli w sumie 158 wniosków o dofinansowanie. OCRG wspiera też usługi doradcze. W zależności od wielkości firmy dotacja może wynieść od 12 do 48 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu