Dotacje na B+R w zasięgu maluchów

opublikowano: 09-02-2020, 22:00

UE STEP, Innovation Coach, Asystent Budżetowy — to instrumenty zachęcające firmy do grantów z programu POIR

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego (MFiRR) wspiera firmy na etapie starania się o dotacje i szuka chętnych do prowadzenia nowatorskich przedsięwzięć.

FACHOWOŚĆ:
FACHOWOŚĆ:
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że przedsiębiorcy korzystają z wiedzy ekspertów branżowych, którzy mają doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie z POIR.
Fot. Marek Wiśniewski

— Łatwiejszy dostęp do pieniędzy unijnych to dopiero połowa sukcesu. Idziemy o krok dalej i szukamy przedstawicieli biznesu, którzy dotychczas z różnych powodów nie korzystali z funduszy unijnych. Wspieramy ich już na etapie myślenia o projektach — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dwa etapy

Przedsiębiorcy, którzy mają niewielkie doświadczenie w prowadzeniu przedsięwzięć badawczo-rozwojowych i pozyskiwaniu pieniędzy unijnych, mogą korzystać z bezpłatnego instrumentu STEP („Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł”). Składa się on z dwóch etapów. W pierwszym eksperci pomogą przedstawicielom biznesu zweryfikować wstępne koncepcje projektów, a także przeprowadzą ich analizę pod kątem kryteriów konkursowych w programie Inteligentny Rozwój (POIR).

Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorca musi wypełnić krótki formularz dostępny na stronie wspomnianego programu (www.poir.gov.pl/step). Następnie otrzyma raport określający mocne i słabe strony jego projektu, a także wskazówki eksperta, które ułatwią zakwalifikowanie pomysłu do konkretnego konkursu z dotacjami. Dotychczas z pierwszego etapu instrumentu STEP skorzystało 345 przedsiębiorstw, z czego znaczącą większość stanowiły mikrofirmy. Wnioski o dofinansowanie złożyło 28 przedstawicieli biznesu. Jeśli przedsiębiorca dopiero szuka pomysłu na wprowadzenie zmian w swojej działalności gospodarczej, powinien skorzystać z drugiej fazy programu STEP — usługi pod hasłem „Innovation Coach”. MFiRR uruchomiło ją z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych Unii Europejskiej w ubiegłym roku.

Coach innowacji

Przedsiębiorca zainteresowany udziałem musi zarejestrować się na stronie www.innovationcoach.pl. Następnie zostanie mu przydzielony coach innowacji. Przeanalizuje on sytuację przedsiębiorstwa, wskaże możliwości wprowadzania nowatorskich rozwiązań, a także sfinansowania ich grantami z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) i unijnego programu Horyzont 2020. Dotychczas z tej usługi skorzystało 99 przedsiębiorców.

— Przedstawiciele biznesu korzystają z wiedzy ekspertów branżowych, którzy mają doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie z POIR. Każda analiza biznesowa przygotowywana w ramach instrumentu STEP uwzględnia specyfikę sektora, sytuację konkretnego przedsiębiorcy, w tym jego możliwości i doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych projektów — podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zapowiada też uruchomienie w najbliższym czasie nowej usługi dla firm, które podpisały już umowy o dofinansowanie lub ich przedsięwzięcia zostały wybrane do wsparcia.

— Przedstawiciele biznesu będą mogli skorzystać z wiedzy eksperta, który pomoże im w przygotowaniu dokumentacji i przeprowadzeniu pierwszego w projekcie postępowania o udzielenie zamówienia zgodnie z zasadą konkurencyjności — zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Asystent Budżetowy

Do poszerzenia grona beneficjentów POIR przyczyni się również Asystent Budżetowy. Nowa aplikacja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ułatwi weryfikację kosztów w projektach badawczo-rozwojowych. Co należy zaliczyć do danej kategorii kosztów B+R? Jak poprawnie nazwać wydatki i jak je uzasadnić we wniosku o dofinansowanie? Odpowiedź na te pytania to dla wielu wnioskodawców duże wyzwanie.

— By ułatwić im poruszanie się w gąszczu finansowych formuł, stworzyliśmy kolejne — po uproszczeniu dokumentacji konkursowej — udogodnienie: Asystenta Budżetowego. Liczymy, że dzięki niemu starania innowatorów o pieniądze z POIR będą dla przedsiębiorców prostsze i bardziej skuteczne — mówi Agnieszka Marciniak, dyrektor biura strategii i rozwoju w NCBiR.

Asystent Budżetowy umożliwia przedsiębiorcom znalezienie odpowiedniego hasła, takiego jak np. aparatura, wartości niematerialne, laboratorium, surowce, prototyp, rzecznik patentowy. Użytkownik ma możliwość skorzystania z wyszukiwarki lub z drzewa kosztów w ramach opcji „zakupienie sprzętu”, „zlecenie prac” i „zatrudnienie kadry w projekcie”. Za każdym razem aplikacja wskaże mu odpowiedniąkategorię kosztów, podpowie ,jak je udokumentować, policzyć i na co zwrócić uwagę. Narzędzie oferuje również słownik wydatków. Zawiera on najbardziej przydatne pojęcia dotyczące rozliczania i prowadzenia projektów B+R. Co ważne, aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Kompleksowe wsparcie

Pozytywnie o wspomnianych instrumentach mówi Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido. — Celem tych inicjatyw jest efektywne wykorzystanie unijnego dofinansowania. Idą one w kierunku kompleksowego wsparcia przedsiębiorcy, czyli zarówno podczas pozyskiwania, jak i rozliczania grantu. Nowe programy mają charakter pilotażowy, a ich efekty będą widoczne w dłuższej perspektywie — zaznacza Bogusława Mazurek.

Zwraca uwagę na rolę ekspertów w tych przedsięwzięciach, którzy — jak podkreśla — muszą podejść indywidualnie do każdego przedsiębiorcy.

— Powinni wgryźć się w specyfikę działania każdej firmy, poznać potrzeby rozwojowe jej i całego sektora. Eksperci muszą mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Rzetelne wykonanie usługi wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Wspólna praca przedsiębiorcy i eksperta pozwoli na przygotowanie projektu pod kątem konkretnego wsparcia. Warto, aby w obecnej perspektywie przedstawiciele biznesu przygotowali się odpowiednio do udziału w kolejnych, trudniejszych programach dotacyjnych, w tym zarządzanych bezpośrednio przez Brukselę — konkluduje Bogusława Mazurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane