Dotacje na energię ze słońca i wody

SACH
opublikowano: 27-08-2012, 00:00

Elektrownie wiatrowe i wodne, kolektory, urządzenia na biomasę — na to firmy mogą dostać unijną kasę w Wielkopolsce.

Przed firmami już tylko kilka okazji na sięgnięcie po dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Jedną z ostatnich jest konkurs, który wystartował w Wielkopolsce. W ramach działania 3.7 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii (OZE)” Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) do wzięcia jest 3,9 mln EUR. Organizujący zmagania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu zastrzega jednak, że ta kwota może się zmienić.

Szeroki wachlarz projektów

Szanse na otrzymanie pieniędzy z UE mają nie tylko przedsiębiorcy, ale także m.in. samorządy i jednostki naukowe. O wsparcie mogą powalczyć firmy i inne podmioty z całego kraju, pod warunkiem że podczas realizacji projektu będą miały biuro na terenie województwa wielkopolskiego. Drugi warunek: inwestycja musi być ulokowana w tym regionie. Na dofinansowanie w konkursie może liczyć bardzo szeroka gama projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Pieniądze można dostać na budowę i rozbudowę m.in. elektrowni wiatrowych, kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych oraz urządzeń grzewczych opalanych biomasą — wszystkie z instalacjami do przesyłu energii. Dotacje czekają też na przedsiębiorców, którzy planują elektrownie wodne o mocy do 10 MW oraz urządzenia grzewcze zasilane energią geotermiczną.

Sfinansują do 85 proc.

Konkursowe projekty mogą być warte maksymalnie 20 mln zł. Wyjątkiem są elektrownie wodne, urządzenia do wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu i urządzenia oraz instalacje do produkcji i przesyłu energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu (kogeneracja). W ich przypadku całkowita wartość projektu nie może przekraczać 10 mln zł. Wybranym w konkursie projektom Unia Europejska sfinansuje nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Każda firma może dostać pieniądze z Brukseli tylko na jedno przedsięwzięcie. Zainteresowani powinni składać wnioski w sekretariacie WFOŚiGW w Poznaniu.

28.09

Do tego dnia do godz. 15 można składać wnioski w konkursie.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ul. Szczepanowskiego 15A tel.: +61 845-62-68, 845-62-84 e-mail: biuro@wfosgw. poznan.pl www.wfosgw.poznan.pl/ www.wrpo.wielkopolskie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu