Dotacje na małe projekty IT

opublikowano: 19-09-2018, 22:00

Granty pomogą wdrożyć nowe usługi elektroniczne w administracji publicznej. Wykonawcami przedsięwzięć będą firmy informatyczne.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) uruchomiło pilotaż, który powinien zwiększyć dostęp przedsiębiorców do projektów związanych z e-administracją. Nabór z działania 2.1 programu Polska Cyfrowa („Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”) wspiera małe projekty informatyczne o wartości do 5 mln zł.

Konkurs jest skierowany m.in. do sądów i instytucji rządowych. Natomiast wykonawcami projektów z unijnym dofinansowaniem będą firmy z branży cyfrowej. W puli jest 100 mln zł. Strumień unijnego wsparcia popłynie do przedsiębiorców wyłonionych w trybie zamówień publicznych. Zakaz stosowania tzw. procedury in house w tym naborze powinien zwiększyć dostęp firm do przedsięwzięć realizowanych dla administracji publicznej.

Projekty nie mogą trwać dłużej niż dwa lata. Wnioski będzie można składać od 28 września do 31 lipca 2019 r., bo konkurs jest podzielony na dziesięć rund.

— Wnioskodawcy mogą przystępować do naboru w dowolnym momencie, w którym ich projekty będą odpowiednio zaawansowane — podkreśla Ewa Siczek, dyrektor departamentu projektów e-administracji w CPPC.

W ofercie POPC są nie tylko granty dla firm MŚP z branży telekomunikacyjnej, ale również preferencyjne pożyczki. Prawdopodobnie od czwartego kwartału Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozszerzy wachlarz instrumentów zwrotnych o gwarancje.

Za udzielanie pożyczek szerokopasmowych odpowiadają dwie instytucje — Alior Bank i Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. W puli jest 135 mln zł. Pożyczki sfinansują koszty infrastruktury szerokopasmowej, w tym robót, materiałów budowlanych, nadzoru, dostaw i instalacji. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć wsparcie także na zakup takich urządzeń, jak modemy, a także na pozyskanie nowych klientów. Pożyczki szerokopasmowe pokryją również koszty związane z przekazywaniem praw własności w firmach telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IT