Dotacje na rozwój nietuzinkowych produktów

opublikowano: 18-11-2022, 12:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Granty z konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” po raz ostatni pomogą firmom wystartować z produkcją nowych wyrobów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są wyniki konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP”
  • jakie warunki naboru musieli spełnić przedsiębiorcy
  • na co mogą przeznaczyć dofinansowanie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła już ostatnią edycję konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP”, czyli poddziałania 1.3.1 programu Polska Wschodnia (POPW). Na rozwijanie nowych produktów, usług i procesów technologicznych przedsiębiorcy otrzymają w sumie ponad 55 mln zł. Najwięcej beneficjentów pochodzi z województwa podkarpackiego. W ramach wszystkich dotychczasowych konkursów z poddziałania 1.3.1 POPW do przedstawicieli biznesu popłynęły już granty w wysokości około 752 mln zł.

Ponadregionalne partnerstwa

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie musieli wykazać, że co najmniej od pół roku należą do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. Co ważne, musiało ono działać przynajmniej rok na terenie dwóch z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego i składać się z minimum pięciu przedsiębiorstw współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach.

W ostatnim naborze „Wdrażanie innowacji przez MŚP” przedstawiciele PARP wprowadzili kilka ułatwień dla przedsiębiorców. Wymagali od nich mniej dokumentów. Nie były potrzebne dotyczące powiązania kooperacyjnego, a także potwierdzające możliwość uzyskania przez firmę ewentualnej pożyczki lub kredytu. Dokumenty związane z finansowaniem zewnętrznym przedstawiciele agencji sprawdzali dopiero przy zawieraniu z przedsiębiorcami umów o dofinansowanie.

Krótki termin

Realizacja dotowanych projektów musi zakończyć się do 31 grudnia 2023 r. Wybrane przez PARP przedsięwzięcia dotyczą m.in.: wdrożenia innowacyjnych technologii związanych z produkcją pomp ciepła, magazynów energii dla domów jednorodzinnych, frezu monolitycznego i pokryć dachowych. Wśród wspartych projektów jest również nowatorskie rozwiązanie przeznaczone do wytwarzania lizaków bezcukrowych.

Beneficjenci mogą przeznaczyć dotacje na zakup maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych. W grę wchodzi też nabycie usług doradczych.

Na co dofinansowanie

• zakup lub leasing środków trwałych innych niż prawo użytkowania wieczystego gruntu i innych niż nieruchomości

• nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej

• zakup usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych

• koszty uzyskania, walidacji i obrony patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych

• koszty zakupu usług doradczych dotyczących inwestycji w innowacje

• koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane