Dotacje pomogą MŚP w ekspansji

opublikowano: 17-10-2021, 20:00

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o granty na projekty związane z wprowadzanie produktów na nowe rynki zagraniczne.

Ruszył nabór wniosków o dotacje z działania 1.2 programu Polska Wschodnia („Internacjonalizacja MŚP”). W puli jest 50 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się MŚP, które działają w jednym z pięciu województw: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Przedstawiciele biznesu mogą składać wnioski o wsparcie do 22 grudnia.

– Pomimo pandemii polscy przedsiębiorcy odważnie próbują swoich sił poza granicami kraju – podkreśla Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwraca uwagę, że przyszli beneficjenci powinni mieć co najmniej jeden wyrób lub usługę z potencjałem do rozwoju na rynku międzynarodowym.

Granty pomogą przedsiębiorcom w przygotowaniu firmy i jej oferty pod kątem eksportu i znalezieniu partnerów biznesowych. Projekty z dofinansowaniem unijnym nie mogą być realizowane dłużej niż 24 miesiące.

Uzyskane wsparcie MŚP będą mogły przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów usług doradczych i innych usług związanych z ekspansją zagraniczną. Granty sfinansują też udział przedsiębiorców w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych. Ponadto dofinansowanie pokryje koszty zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z przygotowaniem oferty na docelowy rynek zagraniczny.

Stawką w konkursie jest grant w wysokości 800 tys. zł. Warunek jest jeden: przedsiębiorca musi zdecydować się na ekspansję na co najmniej jednym rynku spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Jeżeli natomiast postawi tylko na kraje Unii Europejskiej, Norwegię lub Szwajcarię, może liczyć na wsparcie w wysokości 550 tys. zł.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane